12 tysięcy złotych na dziecko od rządu! Sprawdź czy szybciej dostaniesz te pieniądze?

Jednym z głównych punktów programu „Polski Ład” jest 12 000 Plus. To nowy program socjalny, który ma pomóc polskim rodzinom i zachęcić młodych ludzi do posiadania dzieci. Czy pieniądze dostaniesz wcześniej, niż zapowiadano?

Ile i w jaki sposób?

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy jest jednym ze sztandarowych pomysłów Prawa i Sprawiedliwości w programie „Polski Ład”. RKO ma pomóc Polakom w wychowywaniu dzieci i ma zachęcić młode małżeństwa do powiększania swoich rodzin. 12 000 Plus zakłada, że rząd będzie wypłacał 12 000 złotych dla dzieci w wieku od 12 do 36 miesięcy. Rodzice mają otrzymywać kwotę 12 000 złotych i mogą wybrać sposób, w jaki te pieniądze do nich trafią. Będzie można zdecydować się na jednorazową wpłatę 12 000 złotych lub rozłożenie tych pieniędzy na okres dwóch lat. Każdego miesiąca na konto będzie wpływać 500 złotych. RKO nie będzie objęte kryterium dochodowym.

500 Plus i więcej

Nadal pozostaje świadczenie 500 plus. Równolegle rodziny będą otrzymywać 12 000 plus. Każdy będzie mógł pobierać oba świadczenia. Wcześniej ustalono, że 12 000 Plus będzie przysługiwać na każde dziecko urodzone po wprowadzeniu tej zapomogi. Wówczas w takim wypadku pierwsze pieniądze trafiłyby do rodzin w roku 2023, jeśli program zacząłby obowiązywać od 2022 roku. Jednak to ma się diametralnie zmienić.

Pexels

„Lifting” 12 000 Plus

Marlena Maląg, minister rodziny i polityki społecznej zapowiada „lifting” tego programu. Minister powiedziała, że pieniądze mogłyby trafić do rodzin dzieci urodzonych od początku 2022 roku. Marlena Maląg zapewniła, że RKO będzie jednym z pierwszych programów wprowadzanych w ramach „Polskiego Ładu”.

Źródło: Super Express

Zdjęcia: PexelsKomentarze