18-latka i 40-latek ZMARLI po podaniu szczepionki AstraZeneca!

18-latka z Genui we Włoszech i 40-latek z Lipska w Niemczech zmarli po szczepionce AstraZeneca. Przyczyną śmierci była zakrzepica mózgu. Czy preparat zostanie wycofany?

Tragedia po szczepionce

Do tego dramatycznego zdarzenia doszło w tym tygodniu w Lipsku, w Niemczech. Wiadomo, że mężczyzna miał 40 lat i zdecydował się na zaszczepienie preparatem AstraZeneca. U 40-latka wykryto zakrzepicę mózgu. Czy miała ona związek z wcześniejszym przyjęciem szczepionki? Do sprawy odniosła się rzeczniczka szpitala w Lipsku. Kobieta powiedziała w rozmowie z lokalnymi mediami:

Dotychczasowe wyniki badań laboratoryjnych, wskazują na związek z poprzednim szczepieniem, ale nie zostały jeszcze zakończone.

Badania trwają

Przypadek śmierci pacjenta z Lipska zostanie zbadany przez niemiecki Państwowy Instytut Paula Ehrlicha. Ta instytucja jest odpowiedzialna za bezpieczeństwo szczepionek, które są dopuszczane w tym kraju. Jak podaje dziennik Bild, do tej pory w Niemczech zaszczepionych zostało 47 procent obywateli. Te osoby przyjęły co najmniej jedną dawkę szczepionki. Preparat AstraZeneca jest zatwierdzony w Niemczech. Mogą go przyjmować wszystkie osoby dorosłe. Jednak jest głównie zalecany dla osób powyżej 60 lat.

Pexels

18-latka z Genui

Śmierć 40-latka to nie pierwszy taki tragiczny przypadek po przyjęciu preparatu AstraZeneca. We Włoszech, w Genui zmarła 18-letnia dziewczyna. Została ona w maju zaszczepiona. Mimo podwójnej operacji usunięciu zakrzepu i zatrzymania krwotoku mózgowego, nie udało uratować się młodej kobiety. Część ekspertów jest zdania, że preparatu AstraZeneca nie należy podawać młodzieży. Odpowiednim wiekiem jest dopiero 40 lat pacjenta. W niektórych włoskich miastach otwarto dni otwarte szczepień, podczas których był wykorzystywany preparat AstraZeneca. Minister zdrowia, Pierpaolo Sileri, powiedział:

To jasne, że jeżeli szczepionka wywołała podejrzenia z powodu pewnych powikłań, szczególnie u młodzieży, to różnica między ryzykiem a korzyściami u tych osób zmniejsza się.

Źródło: Fakt, RMF24

Zdjęcia: Pexels

Komentarze