3 miesiące urlopu? Tak, wystarczy, że…

3 miesiące urlopu? To możliwe, dzięki tzw. urlopowi sabbatical.

Standardowy urlop wypoczynkowy w ciągu roku wynosi dla pracownika zwykle 20 albo 26 dni. W Polsce od jakiegoś czasu zaczęło pojawiać się zjawisko tzw. urlopu sabbatical, który jest już stosowany za granicą. Czym jest urlop sabbatical?

 

Urlop sabbatical – co to takiego?

W każdej pracy może dojść do sytuacji w której nastąpi wypalenie zawodowe i poczucie monotonii. Dzieje się to średnio po czterech latach pracy w jednym miejscu. Jak się okazuje, w niektórych przypadkach tradycyjny urlop wypoczynkowy może okazać się niewystarczający. Pracownicy często decydują się z czasem na zmianę miejsca pracy. Pracodawcy wdrażają wówczas rozwiązanie jakim jest tzw. urlop sabbatical, czyli inaczej długi urlop regeneracyjny, który pozwoli załagodzić wypalenie zawodowe.

 

ZOBACZ TAKŻE: Liczba ofiar koronawirusa rośnie w zastraszającym tempie. Wśród nich Amerykanin.

 

Urlop sabbatical coraz częściej jest stosowany w Polsce.

Urlop sabbatical to rozwiązanie stosowane wszystkim w firmach za granicą. Coraz częściej także i Polscy pracodawcy oferują możliwość wzięcia dni wolnych w przypadku wypalenia zawodowego. Niestety, nadal jest to rzadkość. Warto podkreślić, że urlop sabbatical nie znajduje uregulowania w Kodeksie pracy czy innych ustawach. Pracodawcy mają jednak możliwość ustalania warunków zatrudnienia innych niż w przepisach prawa pracy pod warunkiem, że będą one bardziej korzystne dla pracownika, przykładem może być właśnie długi urlop regeneracyjny.

 

ZOBACZ TAKŻE: TAŃSZE OC! Wystarczy, że przed zakupem zrobisz…

 

Kto może otrzymać urlop sabbatical?

Urlop sabbatical dotyczy głównie pracowników wyższego szczebla. Pracodawcy chcąc przyciągnąć najlepszych specjalistów oferują, oprócz wysokiej pensji, szereg bonusów. Jednym z nich może być właśnie długi urlop regeneracyjny. Można pomyśleć, że rozwiązanie jest nieopłacalne. Jak się okazuje znalezienie następcy z odpowiednim doświadczeniem i umiejętnościami może być bardzo trudne, dlatego pracodawcy decydują się na takie kroki.

 

Urlopu sabbatical udziela się pracownikom z odpowiednim stażem pracy. Czas jego trwania zależy od danego zakładu pracy i wynosi średnio od 3 miesięcy do nawet roku. Dopuszczalne jest także łączenie dodatkowego urlopu z urlopem wypoczynkowym przysługującym pracownikowi na podstawie Kodeksu pracy.

fot. pixabayKomentarze