30 000 000 000 zł zamiast z UE, będzie z POLSKI!

Unia Europejska nie przyzna funduszy na Port Lotniczy w Polsce, a koszt budowy może sięgać nawet 30 mld. złotych. 

Centralny Port Lotniczy nie powstanie z unijnych funduszy. Komisja Europejska jest nieprzychylnie nastawiona do inwestycji w transport lotniczy – pisaliśmy w jednym z artykułów. Inwestycja zostanie zrealizowana z funduszy państwa. Koszt budowy może wynieść od 20 do 30 mld złotych –  tłumaczy wiceminister infrastruktury Jerzy Szmit.

 

Koszta są zależne od lokalizacji, ale nie tylko. „Dzisiaj nie mam możliwości, żeby mówić o finansowaniu w sposób szczegółowy. Decyzja jest podejmowana w pełni świadomie co do kosztów tego przedsięwzięcia. Szacunki są różne, od 20 do 30 mld zł. To będzie też zależało od lokalizacji, skomunikowania, od szeregu czynników, których dziś nie znamy” – zapowiedział na posiedzeniu sejmowej Komisji Infrastruktury wiceminister.  

 

Budowa może rozpocząć się nie wcześniej niż za 4 lata, a czas realizacji tej gigantycznej inwestycji to nawet 15 lat. Projekt nowego lotniska ma szansę przerodzić się w jeden z wiodących portów w Europie Środkowej. Szacuje się, że w ciągu roku może obsłużyć ok. 14 mln podróżnych. Jest szansa na rozbudowanie dwóch segmentów: tanie linie lotnicze i duża, ogólnoświatowa linia sieciowa. Idee budowy popiera również Beata Szydło.

 

Niewątpliwie jest to inwestycja, która może przynieść ogromne pieniądze. W poprzednim roku polskie porty lotnicze obsłużyły ponad 30 mln pasażerów, a rok później o 4 mln. więcej. Szacunki  Urzędu Lotnictwa Cywilnego wskazują, że w 2030 roku może być to nawet  60 mln osób.

źródło: PAP

fot.: pixabayKomentarze