Język angielski jest jednym z najczęściej używanych języków na świecie. Warto wiedzieć, że powstał w Wielkiej Brytanii, jako mieszanina różnych języków, takich jak łacina, staroangielski, normański i inne. Jego najsilniejszą cechą, jest wielofunkcyjność, ponieważ jest wszechstronnym językiem, który jest używany do różnych celów, takich jak komunikacja, nauka (w tym publikacje), biznes, a nawet rozrywka. I nic w tym dziwnego, bo kryje w sobie wiele ciekawostek i niespodzianek. Poznaj pięć zaskakujących faktów o angielskim, które mogą Cię zaskoczyć!
1. Angielskie słowa, które…nic nie znaczą!
Niektóre słowa pojawiły się w angielskich słownikach zupełnie przypadkowo, przez błąd drukarski. Jednym z takich słów było „dord”, które znalazło się w słowniku w połowie XX wieku i było w nim przez 8 lat, zanim zauważono błąd. Słowa te, nieposiadające żadnego znaczenia, nazywane są „ghost words” (słowa widma).
2. Słowo „Goodbye” ma religijne korzenie
Kiedy mówimy „Goodbye”, rzadko zdajemy sobie sprawę, że to słowo pochodzi od staroangielskiego wyrażenia „God be with you”, co dosłownie oznacza „Bóg z Tobą”. Z czasem wyrażenie to zostało skrócone, a jego religijny wydźwięk stopniowo się zatracił. Odkrywanie etymologii słów to fascynujący element nauki, z którego korzysta na zajęciach nie jedna szkoła językowa.
3. Język powietrza
W 1951 r. Organizacja Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego (ICAO) zaleciła, aby angielski był powszechnie używany w międzynarodowej lotniczej łączności radiotelefonicznej. Co ciekawe, w kolejnych latach ICAO doszła do wniosku, że niewłaściwa komunikacja (lub jej brak) była przyczyną wielu wypadków i katastrof lotniczych! Dlatego w 2003 r. opublikowano poprawki, wymagające od specjalistów lotniczych zaangażowanych w operacje międzynarodowe wykazania się określonym poziomem znajomości języka angielskiego w kontekście łączności lotniczej. Co zabawne, największy problem z angielskim mają piloci anglojęzyczni, bo posługują się zbyt poprawnym językiem.
4. Dużo nowych słów
Każdego roku do słownika dodawanych jest około 4000 słów. Na przykład słowo „lol” (skrót od „laugh out loud” – śmiać się na głos), zostało uwzględnione w Oxford English Dictionary w 2011 r., co pokazuje, jak język ewoluuje wraz z rozwojem technologii i internetu. Co ciekawe, wiele nowych słów pochodzi z młodzieżowego slangu oraz żargonu technologicznego, co odzwierciedla zmieniające się sposoby komunikacji. W ten sposób język angielski nieustannie się rozwija, adaptując się do nowoczesnych realiów i potrzeb społecznych. Jeśli chcesz być na bieżąco z żargonem lub wskoczyć na wyższy poziom swoich umiejętności, warto rozważyć kontakt z osobą taką jak native speaker. Może ona pomóc w oswojeniu się z codziennym językiem oraz aktualnymi trendami, a także w płynniejszym posługiwaniu się angielskim w różnych kontekstach, co z pewnością przyczyni się do większej pewności siebie w komunikacji.
5. Językowy architekt angielskiego
William Shakespeare, słynny angielski dramatopisarz XVI wieku, który jest uważany za jednego z największych pisarzy w historii literatury, (autor: Hamleta, Romea i Julii oraz Makbeta). Wymyślił ponad 1000 słów, w tym „miejsce urodzenia”, „rumienić się”, „rozbierać się”, „tortury”, „zimnokrwisty” itp.
Obecnie około jedna na cztery osoby mówi trochę po angielsku. Choć język ten jest powszechny, wciąż potrafi zaskakiwać swoją złożonością i historią. Ta złożoność może być wyzwaniem dla uczących się, ale i dobrą zabawą, a także daje szansę na odkrywanie bogatej historii, kultury i subtelności języka, które odzwierciedlają światowe trendy i zmiany społeczne. Który z tych faktów zaskoczył Cię najbardziej?