500+ i… nowe żłobki! Na rządowy program zostanie przeznaczone aż…

 

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska zapowiedziała, że w 2017 roku na program „Maluch plus” zostanie przeznaczonych 151 mln zł. Minister uczestniczyła w piątek w uroczystym otwarciu żłobka miejskiego dla setki dzieci w Gorzowie Wlkp.

Żłobek przy ulicy Maczka w Gorzowie Wlkp. działa od 1 marca b.r. To czwarta tego typu placówka miasta, a pierwsza zrealizowana w ramach rządowego programu „Maluch”. Budowa żłobka kosztowała prawie 5,5 mln zł, a dofinansowanie z programu „Maluch” wyniosło prawie 2,4 mln zł (ok. 46 proc.).

Nowoczesny, przestronny i dobrze wyposażony parterowy budynek powstał w pół roku. Żłobek przeznaczony jest dla stu dzieci, z podziałem na 4 grupy po 25 dzieci w każdej grupie. Placówka składała się z 83 pomieszczeń.

Podczas otwarcia Rafalska powiedziała:

„Potrzebujemy miejsc instytucjonalnej opieki. Żłobki samorządowe są zawsze gwarantem wysokiej jakości, zawsze są pod dobrą samorządową kontrolą. Zawsze wiemy, co tu się dzieje. Zresztą dzisiaj rodzice bardzo uważnie przyglądają się standardowi opieki nad dzieckiem do trzeciego roku życia”

Dodała, że w Polsce opieką tego typu nadal objętych jest niewiele dzieci, bo zaledwie 9 proc. Minister zapowiedziała, że na realizację programu w tym roku zarezerwowano 151 mln zł, a środki na poszczególne moduły programu zostały podzielone.

 

Minister mówiła, że program w tym roku będzie kontynuowany pod nazwą „Maluch plus” i stale ulepszany. Przypomniała jednocześnie, że duże pieniądze na opiekę żłobkową można uzyskać z funduszy unijnych ujętych w Europejskim Funduszu Społecznym i warto z nich korzystać.

na podst. PAP

fot. Radio Gorzów

 

 Komentarze