W maju przyszłego roku 2021 kończy się okres rozliczeniowy świadczenia 500+. Przestanie ono najprawdopodobniej obowiązywać w takiej formie jak do tej pory.
Za sprawą rosnącej inflacji świadczenie społeczne 500+ traci na swojej wartości. Z wyliczeń wynika, że po ostatnim inflacyjnym przyspieszeniu program jest obecnie wart jedynie 463 zł. To znacznie mniej niż wartość pieniądza wraz z jego wejściem.
ZOBACZ TAKŻE: Weź 20 tys. na założenie firmy! Wystarczy, że…
Nie wiadomo jeszcze co stanie się z programem po 2021 roku. Z jednej strony rząd sugeruje możliwość podniesienia kwoty w oparciu o wskaźnik inflacji, z drugiej minister Marlena Maląg twierdzi, że nie planuje waloryzacji świadczenia. Program 500 plus wszedł w życie z dniem 1 kwietnia 2016 roku. Głównymi jego założeniami były: wpływ na wzrost liczby urodzeń, ograniczenie ubóstwa, w szczególności wśród dzieci oraz inwestycja w rodzinę. Jak informuje Super Express, podstawowe założenie 500 plus w postaci zwiększenia dzietności w Polsce zakończyło się niepowodzeniem, bowiem liczba urodzeń w 2019 roku wyraźnie spadła.
Jednocześnie wiceszef resortu rodziny Stanisław Szwed, który poinformował, że nie można do końca wykluczyć opcji zwiększenia środków w budżecie 500+.
Projekt ustawy budżetowej na rok 2020 zakłada wydatki na zadania w zakresie rodziny i polityki społecznej w wysokości 70,2 mld zł. W 2020 roku na 500 plus przeznaczone zostanie 39,2 mld złotych. Tegoroczny budżet programu „Maluch plus”, dzięki któremu rozbudowane zostaną sieci żłobków i klubów dziecięcych pochłonie 450 milionów złotych.
źródło: super express
fot. pixabay