Alzheimer to choroba, która dopada nie tylko starszych ludzi. Zespół światowych badaczy zidentyfikował substancję, która odpowiada za zachorowania także u młodszych osób.
Statystki alarmują
Na całym świecie co sekundę diagnozowany jest nowy przypadek Alzheimera. Większość chorych jest w wieku ponad 65 lat, ale coraz częściej przypadłość ta dopada również młodych. O najnowszych badaniach amerykańskich naukowców z Uniwersytetu Medycznego w Atlancie donosi portal focus.de.
Zespół kierowany przez Thomasa S. Wingo stwierdził, że oprócz uwarunkowań genetycznych, winę za wystąpienie tej choroby może ponosić także zbyt wysoki poziom cholesterolu we krwi.
„Zły” cholersterol
Naukowcy przeprowadzili analizę krwi i DNA u ponad 2000 osób. W toku badań stwierdzili, że ryzyko wystąpienia demencji przed 65. rokiem życia było szczególnie wysokie u mężczyzn i kobiet, którzy mieli wysoki poziom „złego“ cholesterolu.
Co to jest „zły” cholesterol?
Za „zły“ uznaje się tzw. cholesterol LDL, który ma negatywny wpływ na naczynia krwionośne i uznawany jest za jeden z czynników ryzyka schorzeń układu krążenia. Kierujący badaniami Thomas S. Wingo podkreśla, że należy dalej wyjaśnić w tym przypadku zależność przyczynowo-skutkową, bo wyniki badań można interpretować w ten sposób, lecz nie są one jednoznaczne. Już wcześniejsze badania wykazały, że cholesterol jest jednym z czynników ryzyka i odpowiada za wystąpienia częstych form demencji w zaawansowanym wieku.
Co możemy zrobić? To proste!
Autorzy najnowszych badań nad Alzheimerem odradzają spożywanie produktów, które podwyższają poziom cholesterolu. Za szczególnie szkodliwe uważa się masło, ser i wieprzowinę. Działanie obniżające cholesterol i poprawiające pracę mózgu mają natomiast rośliny strączkowe, takie jak soczewica czy ciecierzyca, orzechy i nasiona słonecznika.
Alzheimer u młodych ludzi
Alzheimer w młodym wieku najczęściej jest wywołany przez mutacje jednego z trzech genów: APP, PSEN 1 i PSEN 2. Choroba zaczyna się od niewielkich problemów z pamięcią. Ludzie z trudem zapamiętują nowe informacje, a jeśli już im się to uda, to mają problem z tym, żeby je odtworzyć. Mogą się także pojawić kłopoty z koncentracją i łagodne zmniejszenie orientacji w czasie i przestrzeni.
Źródło: DW, RP
Zdjęcie: Pixabay