Hagia Sophia, która obecnie stanowi muzeum, znów stanie się meczetem. Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdoğan podpisał dekret.
Hagia Sophia w obecnym kształcie została zbudowana w VI wieku – zwana była wówczas kościołem Mądrości Bożej. Była najważniejszą świątynia w Cesarstwie Bizantyjskim oraz miejscem koronacji cesarzy. Po zdobyciu Konstantynopola przez Turków w 1453 roku została przekształcona w meczet.
W 1934 roku Haga Sophia została przekształcona z meczetu w muzeum i wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Islamscy aktywiści od dawna postulowali ponowne ustanowienie meczetu, ale pomysł ten krytykowali przywódcy polityczni i religijni na całym świecie.
Teraz najwyższy sąd administracyjny w Turcji unieważnił dekret z 1934 roku, który przekształcał Hagię Sophię w muzeum. Wniosek do sądu wniosło stowarzyszenie twierdzące, że Hagia Sophia była prywatną własnością Mehmeda Zdobywcy, który zdobył Konstantynopol i ustanowił ją meczetem. Po decyzji sądu prezydent Turcji Recep Tayyip Erdoğan podpisał dekret formalnie zmieniający charakter obiektu z powrotem w meczet.
„Jawna prowokacja wobec cywilizowanego świata”
Decyzja Erdogana została potępiona w wielu krajach i wywołała niepokój wśród chrześcijan. Greckie ministerstwo kultury określiło ten ruch „jawną prowokacja wobec cywilizowanego świata”. Ekumeniczny Patriarcha Konstantynopola Bartłomiej I ostrzegał pod koniec czerwca, że przekształcenie budowli w meczet „obróci miliony chrześcijan na całym świecie przeciwko islamowi”. Przywódca rosyjskiego Kościoła prawosławnego wzywał do „roztropności” i zachowania „obecnego neutralnego statusu” Hagii Sophi. O utrzymanie statusu muzeum apelował też sekretarz stanu Stanów Zjednoczonych, Mike Pompeo.
ZOBACZ TEŻ: Polak sparaliżował stolicę Czech! Wjechał do tunelu tramwajowego.
źródło: PAP
zdjęcie: unsplash.com