Główny Inspektorat Sanitarny ostrzega przed barszczem Sosnowskiego. Przebywanie w jego bliskości może stanowić duże zagrożenie dla zdrowia.
Barszcz Sosnowskiego to inwazyjna roślina, która występuje w całej Polsce. Został sprowadzony z Kaukazu jako roślina pastewna, ze względu na zawartość toksycznych substancji zrezygnowano jednak z jego uprawy. Obecnie obowiązuje zakaz uprawiania, rozmnażania oraz sprzedaży barszczu Sosnowskiego. Zawarte w roślinie związki mogą spowodować poważne oparzenia.
Związki zawarte w soku i wydzielinie włosków gruczołowych barszczu Sosnowskiego pod wpływem działania promieni UVA i UVB wiążą się ze skórą powodując oparzenia II i III stopnia. W ciągu 24 godzin nasilają się objawy w postaci zaczerwienienia skóry i pęcherzy z surowiczym płynem. Stan zapalny utrzymuje się około 3 dni, a miejsca podrażnione zachowują wrażliwość na światło ultrafioletowe nawet przez kilka lat.
– informuje GIS.
Barszcz Sosnowskiego występuje na łąkach, polach uprawnych, przy drogach, wzdłuż brzegów rzek, jezior i potoków oraz w ogrodach, parkach i lasach. Roślina charakteryzuje się baldaszkowatymi kwiatostanami koloru białego oraz wielkimi liśćmi. Osiąga wysokość do 4 metrów. Często mylona jest z koprem lub arcydzięglem.
W przypadku oparzenia powinniśmy niezwłocznie umyć skórę dużą ilością letniej wody z mydłem i unikać słońca przez przynajmniej 48 godzin. Jeśli pojawią się objawy oparzeń, należy koniecznie skontaktować się z lekarzem. Gdy zauważymy roślinę, powinniśmy zgłosić to pod całodobowy numer alarmowy straży miejskiej 986.
ZOBACZ TEŻ: Śmiertelnie groźna wędlina z Biedronki! Sprawdź, czy ją kupiłeś!
źródło: gis.gov.pl
zdjęcie: pixabay.com