Czarny scenariusz dla wszystkich emerytów. Emerytura dopiero po 50 latach pracy? Szef ZUS wyjaśnia.
Aktualnie wiek emerytalny dla kobiet i mężczyzn wynosi odpowiednio 60 i 65 lat. Jednakże za niedługo ma się to zupełnie zmienić i świadczenie emerytalne będzie można uzyskać po osiągnięciu wieku 70 a nawet 80 lat. Prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska w rozmowie z money.pl rozwiała wszelkie wątpliwości.
„Trzeba się z tym oswajać (…) Pół wieku aktywności zawodowej może być normą” powiedziała prezes ZUS portalowi money.pl
Słowa szefowej ZUS-u są szokujące. Jeszcze kilka lat temu rząd PiS obniżył wiek emerytalny z 67 lat dla kobiet i mężczyzn do 65 lat dla mężczyzn oraz 60 dla kobiet. Teraz może się okazać, że otrzymanie pozwalającej na skromne życie emerytury będzie wymagało pracy nawet przez 50 lat.
„Trzeba się z tym oswajać, bo dla dzisiejszych 20-, 30-latków staż pracy przekraczający 40 lat lub więcej nie będzie niczym zaskakującym. Pół wieku aktywności zawodowej może być normą. Tak, jak normą stawać się będzie życie dłuższe niż 70 czy nawet 80 lat” – powiedziała prezes ZUS Gertruda Uścińska money.pl.
Wyższy wiek emerytalny, to wyższe świadczenie, jednak czy każda grupa zawodowa może pracować dłużej? Zdaniem wielu – nie. Są zawody, w których wiek zaczyna być poważną przeszkodą.
-Nie ma wątpliwości, że na podwyższenie świadczenia emerytalnego jest tylko jeden sposób. Jest to właśnie dłuższa praca i późniejsze wnioskowanie o świadczenie. Jeden rok pracy po osiągnięciu wieku emerytalnego może podnieść świadczenie nawet o 15 proc” – mówi prezes ZUS.
W Polsce jest co prawda przykład emeryta, który pobiera świadczenie w wysokości 30 tysięcy złotych miesięcznie. To mężczyzna, który przez 62 lata pracował przy produkcji ołowiu, cynku i cyny. Jest to jednak jedyny taki przypadek. Emerytów, którzy otrzymują świadczenia na poziomie 20 tysięcy złotych jest kilkunastu. Poza tym emerytury są znacznie niższe.
„Nie ma wątpliwości, że na podwyższenie świadczenia emerytalnego jest tylko jeden sposób. Jest to właśnie dłuższa praca i późniejsze wnioskowanie o świadczenie. Jeden rok pracy po osiągnięciu wieku emerytalnego może podnieść świadczenie nawet o 15 proc. – dodaje w rozmowie z money.pl prezes ZUS.