Czy żebranie będzie legalne?! Czy będą zmiany w przepisach? Co może się zmienić?
W Polsce aktualnie karalne jest żebractwo osoby, która ma „środki egzystencji i zdolnej do pracy”. Taki przepis Kodeksu wykroczeń pochodzi jeszcze z czasów PRL.
O zmiany w przepisach apeluje Adam Bodnar, Rzecznik Praw Obywatelskich. Zwrócił się już do ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry o działania legislacyjne.
Zobacz także: Ze sklepów wycofano PIECZYWO! Okazało się, że jest TRUJĄCE!
Art. 58 Kodeksu wykroczeń mówi:
§ 1. Kto, mając środki egzystencji lub będąc zdolny do pracy, żebrze w miejscu publicznym, podlega karze ograniczenia wolności, grzywny do 1500 zł albo karze nagany.
§ 2. Kto żebrze w miejscu publicznym w sposób natarczywy lub oszukańczy, podlega karze aresztu albo ograniczenia wolności.
Przepis jest sprzeczny z Europejską Konwencją Praw Człowieka.
Rzecznik apelował o zmiany w przepisach już w 2017 r. Do tej porty nie było żadnej reakcji rządzących, dlatego RPO ponowił prośbę.
– W kontekście konstytucyjnej zasady proporcjonalności pod znakiem zapytania pozostaje zasadność uregulowania całej sprawy w prawie karnym. Są bowiem inne – mniej ingerujące w prawa i wolności jednostki – środki, za których pomocą możliwe jest choćby częściowe rozwiązanie problemu. Prawo karne powinno wkraczać tylko tam, gdzie nie poradziły sobie inne mechanizmy społeczno-prawne. Jest pytanie, dlaczego odpowiednich regulacji nie wprowadzono np. w ustawie o pomocy społecznej – podał RPO.
Co na to rząd? Czy wreszcie przepisy zostaną zmienione?
Zobacz także: Straciła pracę w TVP, a ma OGROMNĄ kasę! Stać ją na luksusy!
Fot. Pixabay
Źródło: RPO