Józefa Bryg- ocalała z rzezi na Wołyniu wraca wspomnieniami do tamtych czasów i relacji, jakie panowały między Polakami a Ukraińcami. Przekonuje, że zło należy potępić i nie pozwolić, by jeszcze kiedyś wróciło. Trzeba budować dobro i je pielęgnować.
Wspomnienia z Wołynia
Cała rodzina Józefy Bryg zginęła w rzezi na Wołyniu. Pani Józefa wspomina, że relacje między Polakami i Ukraińcami były dobre i przyjazne. Wspólnie spędzało się święta a dzieci razem spędzały czas na zabawie. Czas płynął beztrosko, nie było żadnych barier między sąsiadami. Jednak stosunki zaczęły się psuć wiosną 1942 roku. Ukraińskim dzieciom zabraniano bawić się z dziećmi polskimi. Odwiedziny skończyły się a relacje znacząco ochłodziły. Po latach pani Józefie trudno było rozmawiać ze znajomymi z Ukrainy o rzezi na Wołyniu. Dopiero porozmawiała z córką znajomych, która w ogóle nie przyjmowała, co Ukraińcy zrobili Polakom. Józefa Bryg uważa, że należy potępić zło i budować dobro. Coś takiego nie może się powtórzyć. Trzeba skupić się teraz na pomocy uchodźcom.
Dostrzeganie dobra
Według pani Józefy Bryg zło trzeba dusić w zarodku i nie pozwalać mu się rozprzestrzeniać, bo prowadzi do tragedii. Dziś potrzeba wiele dobra dla Ukrainy, dla dzieci skrzywdzonych wojną Putina. Józefa Bryg, która ocalała z rzezi wołyńskiej przekonuje, że Ukraińcy powinni czuć się jak nasi bracia. Łączy nas podobny język i sąsiedztwo. Ważne jest też zapamiętanie prawdy o Wołyniu i przekazywanie jej. Nie może dojść do kolejnych nieporozumień, które zepsują nasze relacje. Jednak według pani Józefy teraz są inne czasy, ludzie bardziej wykształceni. Pani Józefa wybacza, jest całym sercem z Ukrainą i podziwia prezydenta Zełenskiego.
Tragedia dzieci
Józefa Bryg jest przejęta losem ukraińskich dzieci, które teraz tracą rodziców, domy i wszystko, co kochają. Ona przeżywała podobną tragedię jako mała dziewczynka. Doskonale rozumie emocje najmłodszych Ukraińców. Panią Józefę z rzezi wołyńskiej uratowała Ukrainka. Kobieta ukryła ją i brata w swoim domu.
Źródło: YouTube/Tu Historia- Joanna Jasitczak
Zdjęcie, Video: YouTube/ Tu Historia- Joanna Jasitczak