Franciszek Gajowniczek był sierżantem Wojska Polskiego II RP, a od 1940 do 1944 roku przebywał jako więźniem w obozie koncentracyjnym Auschwitz.
Franciszek Gajowniczek na fotografiach z kartoteki obozu Auschwitz, fot. commons.wikimedia.org
Gdy w 1941 r. jeden z więźniów uciekł z obozu, władze Auschwitz postanowiły zastosować odpowiedzialność zbiorową i wykonać karę poprzez… śmierć głodową 10 osób.
29 lipca 1941 r. w zamian za Franciszka Gajowniczka, swoje życie oddał franciszkanin Maksymilian Kolbe. Ostatecznie franciszkanin dnia 14 sierpnia 1941 r. został dobity zastrzykiem trucizny przez funkcjonariusza obozowego. Podczas gdy uratowany Gajowniczek dożył aż 94 lat.
Jaką osobą był Maksymilian Kolbe, że potrafił podjąć tak drastyczną decyzję?
To pytanie nurtowało wielu, ale o szczegółową analizę pokusił się znany katolicki publicysta Tomasz Terlikowski. Przez kilka lat zbierał materiały na temat franciszkanina, czego efektem jest książka pt. „Maksymilian M. Kolbe. Biografia świętego męczennika” .
Biografia opisywana jest jako książka będąca:
(…) nie tylko fascynującą opowieścią o zakonniku tworzącym pierwsze kościelne imperium medialne, ale przede wszystkim jest próbą zrozumienia człowieka, którego życie jest niezwykłym świadectwem wierności najważniejszemu z przykazań – przykazaniu miłości Boga i bliźniego.
A co sam Terlikowski mówi o biografii i jej bohaterze?
Zachęcamy do obejrzenia poniższego nagrania!
ms, źródło: esprit.com.pl, YT