Historia Polski to nie tylko martylogia. Polacy panowali na terenach 18 dzisiejszych państw – wylicza Michael Morys-Twarowski w książce „Polskiego imperium”.
Już w XI w. Bolesław Chrobry podbił tereny dzisiejszych Czech i Słowacji, zajął Kijów, a jego panowanie momentami sięgało Dniepru. Zachodnia granica jego państwa sięgała Łaby.
W XII w. polski możnowładca Jaksa, pokonując margrabiego brandenburskiego Albrechta Niedźwiedzia zajął tereny dzisiejszego.. Berlina. W XV w. syn Władysława Jagiełły, Władysław, nazwany po śmierci Warneńczykiem, został władcą Węgier. W tym samym stuleciu Polacy, odpowiadając na prosbę wysłanników Krymu, objęli w posiadanie czarnomorski port Kaffa (obecnie Teodozja), ówczesne centrum gospodarcze i kulturalne. Panujący od 1587 r. król Zygmunt III Waza Był też królem Szwecji (obejmującej wtedy również obszar dzisiejszej Finlandii) i przez kilka lat realnie tam panował, a tytułu króla szwedzkiego zrzekł się dopiero trzeci panujący po nim monarcha – Jan Kazimierz. Za panowanie Zygmunta III Wazy Rzeczpospolita osiągnęła największy obszar – prawie milion km². Sięgała praktycznie od Morza Bałtyckiego do Czarnego, obejmując w najlepszym okresie tereny dzisiejszej Litwy, Łotwy, Estonii, Białorusi, Ukrainy, a także Rosji (w niewielkim stopniu też Słowacji i Mołdawii). Syna Zygmunta, Władysława, bojarzy obwołali carem, a Polacy zajęli Moskwę i Kreml, czego poza Mongołami i Napoleonem nie dokonał nikt. Choć jako tako Polacy nie mieli nigdy zamorskich kolonii, to lennik polski, książę kurlandzki Jakub Kettler, zajął w XVII w. część wyspy Tobago na Karaibach. Nazwano ją Nową Kurlandią, która formalnie podlegała królowi polskiemu. Podobnie rzecz się miała z kolonią Kettlera w Afryce, na terenie dzisiejszej Gambii.
Źródło: natemat.pl
DZ