W Kapsztadzie zaprezentowano pierwszą na świecie bio-cegłę stworzoną przy wykorzystaniu moczu. Ekologiczny wynalazek może być dużo trwalszy niż klasyczna cegła.
Bio-cegła stworzona została przez uczonych z Uniwersytetu w Kapsztadzie. W środę po raz pierwszy zaprezentowano efekt ich prac. Do produkcji cegieł użyto między innymi ludzkiego moczu.
Sam proces wytwarzania tego ekologicznego wynalazku przypomina powstawanie muszli w morzu. Najpierw luźny piasek łączy się z bakteriami, tak powstaje enzym o nazwie ureaz. To on odpowiada za rozkład uryny oraz wytwarzanie węglanu wapnia, który w połączeniu z piaskiem tworzy swego rodzaju cement. Z niego właśnie uformowano pierwszą na świecie bio-cegłę zaprezentowaną przez naukowców.
A UCT master’s student in civil engineering has unveiled the world’s first bio-brick grown from human urine, signalling an innovative paradigm shift in waste recovery. Read more: https://t.co/xBITiR08Lg pic.twitter.com/l6ob9uPdS1
— UCT (@UCT_news) October 25, 2018
Zaletą takiego rozwiązania jest chociażby fakt, że powstająca w ten sposób cegła nie wymaga wypalania w piecu. Wystarczy jej temperatura pokojowa. Ma to pozytywny wpływ na środowisko, bowiem piece wytwarzają duże ilości dwutlenku węgla. Z kolei proces tworzenia bio-cegły choć ma swoje produkty uboczne, jak azot oraz potas. Jednak te można następnie wykorzystać do produkcji nawozów. Co więcej tak stworzona cegła może być trwalsza niż ta wypalana w piecu, wystarczy dać więcej czasu bakteriom na związanie składników.
foto twitter / źródło inquisitr.com