Dotychczasowe działania dotyczące problemów społecznych Bytomia, choć zgodne z przygotowanymi programami i oparte o rzetelne rozpoznanie potrzeb, nie przyniosły poprawy sytuacji życiowej mieszkańców – takie wnioski płyną z analizy Najwyższej Izby Kontroli.
Z najnowszego raportu NIK-u wynika, że Bytom nadal traci funkcje społeczne oraz gospodarcze i wymaga pilnej rewitalizacji, podsumowując kontrolę prowadzonych w latach 2010-2014 działań administracji samorządowej i rządowej w tej sprawie. Bytomski samorząd obecnie przygotowuje 7-letni program kompleksowej rewitalizacji i odnowy miasta – obejmujący lata 2016-2022.
W ocenie NIK utrwalanie się i pogłębianie w Bytomiu negatywnych zjawisk społecznych takich jak trwałe bezrobocie, wykluczenie społeczne, bieda czy długa lista osób oczekujących na mieszkanie, było wynikiem nie tylko przemian ekonomicznych w kraju, ale też błędów popełnionych przez władze samorządowe w zakresie zarządzania strategicznego oraz braku konsekwentnej polityki miasta na rzecz pobudzenia rozwoju gospodarczego.
Podsumowując kontrolę przedstawiciele Izby uznali, że organy administracji samorządowej i rządowej rzetelnie diagnozowały lokalne problemy społeczne i ekonomiczne. Dokumenty strategiczne na poziomie krajowym i regionalnym oraz programowe, przygotowane w ministerstwie, województwie i mieście, „były spójne i odzwierciedlały podejście do polityki regionalnej obowiązujące w Unii Europejskiej”.
BR