Ten POPULARNY LEK wpływa na nasze emocje! Nie przyjmuj go przed ważną rozmową.
Popularny na całym świecie paracetamol znieczula nie tylko ból, ale również znacznie ogranicza naszą możliwość do odczuwania empatii. Potwierdziły to najnowsze badania naukowców.
Sprawdź też: Przeczytaj koniecznie! Jak pokonać LĘK SEPARACYJNY
Aby potwierdzić swoje obserwacje specjalista z Uniwersytetu w Ohio, Dominik Mischkowski postanowił przeprowadzić dokładną analizę , składającą się z dwóch eksperymentów. Do pierwszego etapu zaangażowano 114 studentów, którzy zostali podzieleni na dwie grupy. Pierwszej grupie podano 1000 mg paracetamolu. Druga grupa otrzymała tabletkę placebo.
Po godzinie od zażycia tabletek uczestnicy musieli przeczytać scenariusz, który opowiadał o pozytywnych doświadczeniach i cierpieniach innych ludzi. Jednym z bohaterów scenariusza był Alex – chłopak, który po raz pierwszy zabiera na randkę ukochaną dziewczynę.
Osoby, które zostały poddane badaniu musiały ocenić jak dużą przyjemność sprawiło im czytanie historii. Zapytano ich również o emocje, które towarzyszyły im po przeczytaniu scenariusza.
Wyniki badania zaskoczyły naukowca. Osoby, którym podano paracetamol odczuwały o wiele mniej pozytywnej empatii o tych, którym podano środek placebo. Okazało się również, że badani (którym podano paracetamol) byli mniej wrażliwi na ból i cierpienie bohaterów. Wyniki zszokowały Mischkowskiego tak bardzo, że eksperyment nazwał najbardziej niepokojącym, z jakim dotychczas miał do czynienia.
W drugim etapie badań Mischkowski wykorzystał rezonans magnetyczny. Skany MRI pokazały zwiększoną aktywność tych samych obszarów mózgu w przypadku odczuwania fizycznego bólu oraz „pozytywnej empatii”.
Choć paracetamol nie wpływa długotrwale na nasze usposobienie, specjalista apeluje abyśmy mądrze i rozsądnie podchodzili do tematu przyjmowania leków przeciwbólowych.
Każdy z nas powinien być świadomy, że nie należy siadać za kierownicą, gdy jesteśmy pod wpływem alkoholu. Podobnie jest z przyjmowaniem paracetamolu. Powinniśmy mieć świadomość, że nie należy przyjmować leku, jeśli czeka nas ważna rozmowa z partnerem lub współpracownikiem – przyznaje Mischkowski.
My także prosimy naszych czytelników o rozwagę i o rozsądne przyjmowanie leków!
Źródło: Focus, Newsweek
Zobacz też: NAUCZYCIELKA PRZYSZŁA W TYM STROJU NA LEKCJĘ! Uczniowie byli zachwyceni!