Badania wykazały, że przenoszenie koronawirusa nie odbywa się wyłącznie drogą kropelkową. Wirus może rozprzestrzeniać się także poprzez fekalila. Naukowcy apelują.
Chińskim naukowcom udało się ustalić, że wirus SARS-CoV-2 może rozprzestrzeniać się poprzez fekalia. Osoby, które nie dbają wystarczająco dokładnie o higienę osobistą, mogą szybciej zarazić inne osoby.
Już wcześniejsze wyniki badań wskazywały, że koronawirus może być obecny w kale, jednak dopiero teraz naukowcy potwierdzili tę teorię. Wcześniej nie było jasne, czy jest wystarczająco żywotny, by móc rozprzestrzeniać się na inne osoby.
ZOBACZ TAKŻE: DRAMAT Eltona Johna! CHOROBA nagle przerwała mu koncert.
Początkowo zakładano, że wirus przenosi się głównie drogą kropelkową i przez bezpośredni kontakt z osobami zarażonymi. Dzięki statystykom potwierdzonym w raporcie Chińskiego Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom (China CDC) naukowcy dowiedli, że zachorowania były wyższe niż przewidywano. Eksperci przypuszczali, że mogą istnieć inne drogi transmisji wirusa. Jak widać, ich przypuszczenia okazały się być trafne.
Wyniki badań opublikowanych 17 lutego 2020 roku na łamach czasopisma naukowego „Emerging Microbes and Infections” wykazały, że:
Koronawirus był obecny w próbkach krwi i kału, które zostały pobrane od zakażonych SARS-CoV-2.
Jak nie dopuścić do infekcji?
Władze Chin apelują o wzmożoną higienę poprzez:
– częste mycie rąk (przez minimum 15-20 sekund mydłem, pod bieżącą wodą);
– systematyczną dezynfekcję powierzchni użytkowych;
– utrzymywanie higieny osobistej;
– unikanie spożywania surowej żywności;
– przegotowywanie wody przed spożyciem;
– dezynfekcję szpitali, ośrodków zdrowia i przychodni.
źródło: tandfonline
fot. facebook