Czy używanie banknotów może zwiększyć ryzyko zarażenia COVID-19? Na to pytanie odpowiedziała Światowa Organizacja Zdrowia (WHO).
Z każdej strony dobiega do nas informacja aby płacić bezgotówkowo ze względu na łatwiejsze rozprzestrzenianie się wirusa na banknotach. Czy faktycznie tak się dzieje? Na to pytanie odpowiedziała Światowa Organizacja Zdrowia (WHO).
Margaret Harris, rzeczniczka zespołu ds. covid-19 przy Światowej Organizacji Zdrowia, potwierdziła, że nie ma dowodów na to, że koronawirus może przenosić się poprzez banknoty. Jednak jak wiadomo z doświadczenia, banknotów dotykają tysiące osób, a więc ze względów bezpieczeństwa powinno zminimalizować się ich używanie na rzecz płatności bezgotówkowych. Należy także pamiętąć o tym aby zawsze myć ręce po używaniu pieniędzy. Zdaniem Harris powinno się myć ręce po braniu do rąk banknotów, a przede wszystkim przed jedzeniem i przypadkowym dotykaniem ust, nosa czy oczu.
Jak długo na banknotach mogą utrzymywać się wirusy i bakterie?
Choć wiedza na temat koronawirusa jest nadal mocno ograniczona, posiadamy jednak informacje na temat innych występujących wirusów. Na przeciętnym banknocie wirus grypy jest w stanie przetrwać nawet około 17 dni, zaś na powierzchni klawiatury w bankomatach aż… 24 godziny. Oprócz wirusów znajdują się tam także różne gatunki gronkowców i paciorkowców. A także też między innymi bakterie E. coli oraz pałeczki Salmonella. Niestety, to samo dotyczy kart płatniczych czy miejskich. One również mogą być siedliskiem bakterii i wirusów.
Na jakich powierzchniach wirus jest w stanie przetrwać najdłużej?
Wyniki badań opublikowanych na łamach “Journal of Hospital Infection” przez niemieckich naukowców wskazują, że poza żywymi organizmami wirus SARS-CoV-2 może przetrwać około 4-5 do nawet 9 dni. Co więcej, wcale nie musimy mieć kontaktu z innymi zakażonymi. Wystarczy, że zetkniemy się z zainfekowaną powierzchnią, by móc zarazić się SARS-CoV-2.
ZOBACZ TAKŻE: Kiedy nastąpi koniec pandemii? Prezes Polskiego Towarzystwa Epidemiologów NIE MA dobrych wieści.
fot pixabay