ABSTYNENCJA ryzykowniejsza niż picie? Oto dziesięć CIEKAWOSTEK na temat alkoholu!

Gdzie, jak gdzie, ale w Polsce alkohol to część świętowania wielu okazji. Urodziny, imieniny, rocznice i tym podobne, zazwyczaj są zakrapiane. Poznajcie 10 ciekawostek na jego temat, na pewno o wielu z nich nie słyszeliście!

#1 Wino zostało wynalezione przed kołem

Analizując próbki gliny zebrane na terenie chińskiej osady, zbudowanej około 9 tysięcy lat temu, Patrick McGovern znalazł ślady miodu pitnego o mocy 10%. W Gruzji odnaleziono szczątki naczyń do przechowywania wina datowanych na 7,5-8 tysięcy lat! Koło natomiast wynaleziono w IV tysiącleciu p.n.e.

#2 Lodowcowe piwo

W 2010 australijska firma Nail Brewing, postanowiła przebić wszystkich chwalących się krystalicznie czystą wodą w swoich piwach. Wypuściła więc limitowaną serię napoju na bazie wody z lodowca Antarktyki. Nie można było go kupić w sklepie. Sprzedawano go na aukcjach, a ceny szybowały nawet do około 2000 dolarów za butelkę. Dochód przeznaczono na działalność organizacji Sea Shepherd Consevation Society, która zajmuje się między innymi walką z wielorybnictwem i ochroną przyrody morskiej.

 

ZOBACZ:[WIDEO] Wszystkie BITWY w historii na jednej mapie. GDZIE było ich najwięcej?!

 

#3 Jeśli tequila, to tylko z Meksyku!

Według prawa Meksykańskiego słynny napój musi zawierać 51% ekstraktu z liści niebieskiej agawy. Roślina ta niegdyś występowała głównie w Jalisco. Obecnie cztery inne meksykańskie rejony mogą używać nazwy tequila. W Południowej Afryce, próbowano użyć nazwy tequila na początku XXI wieku, lecz niemal od razu przerodziło się to w konflikt, a Meksyk zarezerwował sobie znak towarowy na wyłączność. Odtąd, Afrykanie musieli zacząć używać nazwy Agava.

#4 Starsze wino jest lepsze? No niekoniecznie…

Z góry zakłada się, że wiek wina powinien świadczyć o jego wartości i smaku. Z tym, że wcale to tak nie działa. Najważniejsza jest nie liczba lat, a sam rocznik – jak pogoda panowała wtedy w winnicy i jaki mogła mieć wpływ na zbiory. Znawca wina, Gilles Kime, twierdzi, że wiek nie wpływa korzystnie na jakość smaku trunku.

#5 Zabójczy alkohol z USA

W czasach prohibicji, nielegalny produkt pojawiał się w podziemnych barach, sprzedawany na ulicach, pędzony w domach, rozprowadzany przez mafię. Zdecydowano się na niekonwencjonalną i zabójczą taktykę. Zalecono producentom, aby zatruwali alkohol, dodając do niego formaldehyd, czy chloroform. Efekt był piorunujący. Ilość zgonów i zachorowań tak wielka, że lekarz naczelny Nowego Jorku zdecydował się na konferencję prasową i publicznie opowiedział o rządowej taktyce żądając wzięcia przez polityków odpowiedzialności.
Oczywiście niewiele to dało, z powodu zatruć zmarło 400 osób, a w kolejnym roku 700. Zatruwanie alkoholu przerwało dopiero zniesienie prohibicji w grudniu 1933 roku.

#6 Abstynencja ryzykowniejsza niż picie

W badaniach z 2010 roku, opublikowancyh w branżowym czasopiśmie Alcoholism: Clinical and Experimental Research, psycholog Charles Holahan z Uniwersytetu Teksańskiego w Austin zauważa, że w ciągu 20 lat 69% badanych przez niego abstynentów zmarło, podczas gdy u osób pijących było to tylko 60% badanej grupy. Najdłużej wśród analizowanych przypadków żyła grupa pijących “średnie ilości”. Tylko 41% z nich umarło w badanym okresie. W analizie wzięło udział 1824 osób. Niektórzy mogą mieć wątpliwości, że ci zupełnie niepijący kiedyś byli alkoholikami, przez co ich zdrowie “na wejściu” jest znacznie gorsze. Holahan i jego zespół stworzyli model kontrolujący przeszłe i obecne w trakcie badań czynniki zdrowotne. Nie zmieniły one wyników.

#7 Nie pij drinka z napojami „light”!

To samo czasopismo, które zostało wymienione wyżej, udowodniło, że drinki sporządzone z napojami typu „light”, czyli bez cukru i z małą ilością kalorii, szybciej upajają oraz są gorsze skutki dnia następnego. Warto o tym pamiętać zamawiając w klubach – żeby za szybko nie zakończyć wieczoru.

#8 Whiskey z początku jest przezroczyste

Jednym ze znaków rozpoznawczych amerykańskiej whiskey jest jej kolor, podobnie jak charakterystyczny błękit jeansów. Ale napój nie jest taki od razu, sam alkohol pozbawiony jest koloru, napój uzyskuje go dopiero podczas leżakowania w beczkach przez 9 miesięcy, a potem ogrzewana by wydobyć kolor z rozpuszczonych w drewnie cukrów i karmelizacji tanin. Właśnie te substancje zmieniają zmak napoju i decydują o jego kolorze.

#9 Amerykanie spijali więcej alkoholu niż wody

W XVII i XVIII wieku mieszkańcy Ameryki Północnej nie traktowali alkoholu jako czegoś na specjalne okazje. Był to lek praktycznie na wszystko, traktowano go także podobnie do dzisiejszych napojów energetycznych i pito w ogromnych ilościach. W 1790 roku wedle rządowych danych na jednego mieszkańca Ameryki powyżej 15 roku życia rocznie przypadało:
– 129 litrów piwa i cydru,
– 19 litrów whiskey lub innych napojów spirytusowych,
– 4 litry wina,

Dodajmy dla porównania dane z 2010 roku:
– 80 litrów piwa,
– 6 litrów napojów spirytusowych,
– 8 litrów wina,

#10 Czerwone wino z czerwonych winogron, białe z białych? NIEKONIECZNIE!

Z Winami bywa podobnie. Sok wewnątrz owoców winogron jest tak naprawdę jasny. To skórka owocu zawiera pigment nadający czerwony kolor. Jeśli wyciskamy sok z obranych owoców, pozostanie biały, a jeśli będzie miał on kontakt ze skórką w czasie fermentacji uzyska nasyconą czerwoną barwę.

źródło: focus.pl

fot. pixabay.com

 

Komentarze