ABW zatrzymała w Przemyślu ROSYJSKIEGO SZPIEGA! UDAWAŁ DZIENNIKARZA!

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymała w Przemyślu szpiega, który działał na rzecz rosyjskiego wywiadu. Mężczyzna usłyszał zarzuty i trafił do aresztu. Działał w miastach Polski i Ukrainy.

Szpieg zatrzymany

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymała szpiega na zlecenie Prokuratury Krajowej. Mężczyzna podawał się za dziennikarza. Działał na terenie Warszawy, Przemyśla, a także innych miast polskich i ukraińskich. Mężczyzna jest Hiszpanem rosyjskiego pochodzenia. Śledztwo w tej sprawie prowadzi Podkarpacki Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Rzeszowie wspólnie z Agencją Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

Usłyszał zarzuty

Mężczyznę zatrzymano w pokoju hotelowym w Przemyślu. Usłyszał zarzut szpiegostwa na rzecz służb specjalnych Federacji Rosyjskiej przeciwko interesom Rzeczpospolitej Polskiej. Grozi za to kara pozbawienie wolności do 10 lat. Jak ustaliła Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymany mężczyzna prowadził działalność na terenie Warszawy, Medyki, Przemyśla, a także w innych miastach Polski i Ukrainy. Działał też na terenie innych państw. Został aresztowany na trzy miesiące. Mężczyznę zatrzymano w nocy z 27 do 28 lutego. Usłyszał zarzut udziału w działalności obcego wywiadu. Stanisław Żaryn powiedział w rozmowie z TVP INFO:

Mężczyzna został zidentyfikowany jako agent Głównego Zarządu Wywiadowczego Sztabu Generalnego FR (GRU). Działania na rzecz Rosji prowadził, korzystając ze statusu dziennikarskiego. Dzięki temu miał możliwość swobodnego przemieszczania się po Europie i świecie, w tym do stref objętych konfliktami zbrojnymi i rejonów napięć politycznych.

Łowca informacji

Zatrzymany mężczyzna przez kilka dni przemywał na terenie Podkarpacia. Docierał do informacji, które mogły mieć negatywny wpływ na bezpieczeństwo wewnętrzne, zewnętrzne i obronność naszego kraju. Planował też wyjazd na Ukraine, gdzie miał zamiar kontynuować swoją działalność. Zabezpieczono przy nim obszerny materiał dowodowy,

Źródło: TVP INFO

Zdjęcie: Facebook/ Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego

Komentarze