AFERA na lotnisku! Chodzi o koronawirusa!

Ale afera na lotnisku! Chodzi o koronawirusa! Sprawa jest poważna! O co chodzi? Co się stało? Okazuje się, że…

Mężczyzna przyleciał z Sycylii,  ale nikt nie sprawdził na lotnisku testów na koronawirusa! Czy zatem wszyscy podróżni powinni udać się na kwarantannę? Jakie są przepisy w tej sprawie? Jak brzmi oficjalne stanowisko?

Sprawą zajął się Rzecznik Praw Obywatelskich.

Zobacz także: Kasia Cichopek ZAATAKOWANA! Musiała się BRONIĆ!

– Kwarantanna po przekroczeniu granicy państwowej dotyczy osób podróżujących środkami transportu zbiorowego (m.in. transportem lotniczym, kolejowym, autokarowym). Jeśli osoba przekraczająca granicę w powyższy sposób nie przedłożyła dokumentów potwierdzających przynależność do grupy wyłączonej z odbycia kwarantanny, należy zakładać, że została wpisana do systemu i podlega obowiązkowi kwarantanny – podało biuro RPO.

Biuro rzecznika zaleca zatem kontakt z lokalnym sanepidem, aby móc złożyć wniosek o zwolnienie z obowiązku kwarantanny. Możemy tego dokonać mailem, załączając wszelkie dokumenty.

Osoby, które mają PESEL, na bieżąco mogą sprawdzać stan swojej kwarantanny na Internetowym Koncie Pacjenta.

Cudzoziemcy muszą skontaktować się z sanepidem. Nie ma możliwości zweryfikowania tego drogą internetową.

Podstawą prawną jest rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 19 marca 2021 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (Dz. U. poz. 512 z późn. zm.).

Zobacz także: Rząd przedłuża… TO WAŻNA decyzja dla seniorów!

Fot. Pixabay

Źródło: Rzecznik Praw ObywatelskichKomentarze