Alkoholizm szkodzi nie tylko zdrowiu

Biuro Analiz Sejmowych przeprowadziło analizę, z której wynika, że akcyza w Polsce nie pokrywa wszystkich kosztów, które nasza gospodarka ponosi przez picie alkoholu.

Roczne przychody budżetowe z tytułu picia alkoholu wynoszą w Polsce około 18 miliardów złotych. W 2014 roku aż 10,6 miliardów złotych pochodziło z samej akcyzy. Reszta to VAT nakładany na napoje alkoholowe, który daje fiskusowi od 5 do 7 miliardów złotych rocznie, a pozostałe wpływy to opłaty koncesyjne nakładane na przedsiębiorców przez samorządy.

Wydaje się, że powyższe kwoty są olbrzymie, ale sprawa nie wygląda już tak różowo, gdy spojrzymy na koszty, jakie polska gospodarka ponosi przez picie alkoholu przez Polaków. Według Światowej Organizacji Zdrowia może to być od 22,3 miliardów do nawet 56,7 miliardów złotych rocznie! Są to koszty wynikające z utraconej produktywności przez pracowników, a także skutek choroby alkoholowej i jedniodniowych urlopów „na odpoczynek”. Tylko w 2014 roku z takich odpoczynkóww Polsce miało skorzystać 786 tysięcy samych mężczyzn.

W efekcie, aby koszty picia alkoholu w Polsce były pokrywane przez samą akcyzę, to musiałaby ona wzrosnąć aż o 40 procent! Dałoby to dodatkowych 4,3 miliarda złotych do budżetu.

 

Natalia WKomentarze