APEL do prezydenta DUDY: Odbierzmy ordery MORDERCOM!

Już kilkadziesiąt tysięcy osób apeluje do prezydenta o pozbawienie morderców mjr. Mariana Bernaciaka „Orlika” orderów Virtuti Militari – informuje „Nasz Dziennk”.

 

„Zwracamy się z apelem do Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Pana Andrzeja Dudy o odebranie Orderów Virtuti Militari żołnierzom reżimu komunistycznego odznaczonym za udział w akcji przeciwko polskiemu podziemiu niepodległościowemu, w wyniku której poniósł śmierć mjr Marian Bernaciak ps. „Orlik”.

 

Petycję podpisało w internecie już ponad 13,4 tys. osób. Jak informuje „ND”, wraz z podpisami sygnatariuszy, którzy udzielali jej poparcia podczas Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych, jest ich ok. 35 tys.

 

„Paczka z 20 tys. podpisów została złożona przez popierających akcję posłów PiS Michała Dworczyka i Jacka Sasina w Kancelarii Prezydenta już pod koniec marca 2016 r. Do sygnatariuszy nie docierają jednak żadne reakcje na apel”.

 

Według dziennika:

„Kancelaria, pytana o odebranie najwyższego polskiego odznaczenia wojskowego nie tylko mordercom Bernaciaka, ale i innym osobom, które otrzymały je za udział w zwalczaniu podziemia niepodległościowego, w momencie rozpoczęcia akcji poinformowała, że aktualnie nie prowadzi takich działań”.

 

Sygnatariusze apelu podkreślają, że należy odebrać order VM wszystkim, którzy niegodnie go otrzymali w okresie PRL. Podpisani pod petycją zwracają uwagę, że jest to przejaw elementarnej sprawiedliwości. „Potrzebujemy szacunku dla samych siebie, naszych poprzedników, dla Polski, o którą walczyły pokolenia”.

 

PAP

kdKomentarze