Archeolodzy odkryli chiński eliksir nieśmiertelności. Jego skład jest zaskakujący!

Skoro archeolodzy odkryli dzban z tajemną substancją w grobie, to zapewne nie zdziwi Was fakt, że raczej nie spełniła ona swojego zadania. Niemniej jednak odkrycie w zaplombowanym naczyniu mikstury sprzed 2 tysięcy samo w sobie jest wielkim wydarzeniem. Teraz uczeni poznali skład substancji opisanej jako eliksir nieśmiertelności.

Odkrycia dokonano w listopadzie 2018 roku w chińskim mieście Luoyang na wschodzie kraju. Archeolodzy odkopali sarkofag zamożnej chińskiej rodziny żyjącej w czasach dynastii Han, która władała Chinami w latach 202 r. p.n.e. – 8 r. p.n.e.

 

ZOBACZ: Archeolodzy przebadali 400-letnią MUMIĘ. Takiej przyczyny śmierci nikt się nie spodziewał!

 

W grobowcu wśród wielu różnych przedmiotów znaleziono 3,5l dzban, który wyglądał na szczelnie zamknięty. Wszystko wskazywało na to, że zawiera jakiś magiczny eliksir . Archeolodzy wydobyli go z największą ostrożnością i przewieźli na dalsze badania.

 

Po otworzeniu dzbana okazało się, że w środku faktycznie znajduje się ciecz o silnie alkoholowym zapachu! Przez dwa tysiące lat tkwiła ona w dzbanie czekając na odkrycie. Badacze zdecydowali się na dalsze pogłębione badania nad składem tajemniczej mikstury.

 

ZOBACZ: Sławno: wędkarze zobaczyli w wodzie coś okropnego. Na miejsce przybyła policja

 

Pierwsze przypuszczenia okazały się błędne – ciecz nie powstała wcale na bazie samego alkoholu. Dzięki badaniom udało się wyodrębnić  ałunit i azotan sodu. Nie są to substancje trujące dla ludzi, a co więcej, w starożytnych tekstach chińskich często określa się je jako składniki eliksirów mających zapewnić nieśmiertelność.

 

Ten płyn ma wielką wartość dla badań nad zrozumieniem dążenia starożytnych Chińczyków do nieśmiertelności i ewolucji tamtejszej cywilizacji

– wytłumaczył  Shi Jiazhen, szef Instytutu Reliktów Kulturowych i Archeologicznych w Luoyangu.

 

Chińczycy sprzed tysięcy lat bardzo chcieli odkryć tajemnicę wiecznego życia. W tym celu prowadzili przeróżne badania. Czasem np. z użyciem arsenu i rtęci, które z pewnością nikomu nie pomogły wydłużyć żywota…

Komentarze