Archeolodzy w szoku. W Egipcie znaleźli jeszcze jednego…

Archeolodzy pracujący w prowincji Al-Minja w Egipcie dokonali niesamowitego odkrycia. W piaskach pustyni natrafili na posąg wyglądający jak kopia wielkiego i słynnego Sfinksa! 

Prace archeologiczne były prowadzone w okolicy miejscowości Tuna al-Dżabal, miejscu gdzie wykopaliska prowadzone są od niemal stu lat. Na początku tego roku odkryto tu dwa grobowce, w których znaleziono aż 40 świetnie zachowanych mumii. To odkrycie wydaje się równie doniosłe.

 

ZOBACZ TEŻ: Kaja PASCHALSKA ubiera choinkę PÓŁNAGO. Wrzuciła kuszące zdjęcia na Instagrama!

 

W piaskach pustyni badacze natrafili na figurę będącą prawdziwą kopią wielkiego Sfinksa z Gizy. Głowa tego Sfinksa ma 35 centymetrów wysokości i 55 centymetrów szerokości. Egipscy naukowcy podejrzewają, że okolica musi kryć jeszcze coś istotnego.

 

Archeolodzy podejrzewają, że – tak samo jak w Gizie – sfinks może być czymś w rodzaju strażnika. Jeśli ten mały sfinks miał podobną rolę, to być może w pobliżu znajduje się jakiś znaczący grobowiec?

 

To nie jedyne ciekawe znaleziska z Tuna al-Dżabal z tych wykopalisk. Badacze znaleźli też  amulety i ceramikę, gliniane naczynia o różnych kształtach i rozmiarach oraz butelkę z alabastru.

 

 

Wszystkie te artefakty być może trafią do tworzonego własnie Wielkiego Muzeum Egipskiego w Kairze. Ma ono zostać otwarte w 2020 roku, co daje nam aż pięcioletni poślizg.Komentarze