AstraZeneca. WHO już nie ma wątpliwości!

AstraZeneca. WHO wydało oficjalne oświadczenie. Już nie ma wątpliwości.

Na temat szczepionki AstraZeneca głośno zrobiło się z uwagi na liczne występowanie skutków ubocznych po jej przyjęciu. Pojawiły się także informacje na temat zgonów. Jedna z partii szczepionki została wycofana z wielu krajów Unii Europejskiej. W Polsce preparatem AstraZeneca szczepieni są m.in. nauczyciele.

W środek eksperci WHO wydali oficjalny komunikat w sprawie szczepionki produkowanej przez koncern AstraZeneca. Preparat spotkał się z liczną krytyką z uwagi na efekty uboczne. Mowa tu m.in. o przypadkach zakrzepicy żył głębokich i zatorowości płucnej. Zdaniem ekspertów WHO szczepionka…

-podczas kampanii szczepień władze krajowe sygnalizują ich możliwe niepożądane skutki uboczne. Nie musi to koniecznie oznaczać, że te zdarzenia są powiązane z samym szczepieniem. – wyjaśnia WHO.

Jak dodaje Światowa Organizacja Zdrowia żylna choroba zakrzepowo-zatorowa jest trzecią najpowszechniejszą na świecie chorobą układu krążenia. Ponadto zakrzepy krwi to częsta przypadłość medyczna. Eksperci WHO zaznaczają, że aktualnie korzyści ze stosowania szczepionki AstraZeneca przewyższają ryzyko jej przyjęcia. WHO zarekomendowało kontynuowanie szczepień.

Sytuację skomentowała także firma AstraZeneca. Jak wynika z oświadczenia, zdaniem producenta dotychczasowe szczepienia nie wykazały większych nieprawidłowości i skutków ubocznych. Dotąd zgłoszono 15 przypadków zakrzepicy żył głębokich i 22 przypadki zatorowości płucnej. Jak wiadomo szefowa Europejskiej Agencji Leków Emer Cooke przekazała, że aktualnie nie można powiązać zakrzepów krwi ze stosowaniem szczepionki AstraZeneca.Komentarze