Banaś hojnie nagradza swoich urzędników! Kryzys mu nie straszny

Marian Banaś- szef Najwyższej Izby Kontroli postanowił przyznać swoim najbliższym współpracownikom wysokie nagrody. NIK nie chce ujawniać szczegółów i podaje lakoniczne informacje.

Nagrody w czasach kryzysu

Nagrodzone zostało kierownictwo Najwyższej Izby Kontroli, 34 dyrektorów biur, departamentów i delegatur. Dziennikarze Faktu zwrócili się z prośbą o podanie łącznej kwoty nagród wraz z uzasadnieniem, z jakiego powodu nagrody zostały przyznane wysokim urzędnikom. Łukasz Pawelski- rzecznik Najwyższej Izby Kontroli odpowiedział:

Średnia jednostkowa nagroda w grupie Kierownictwa NIK wyniosła 4 166 zł brutto. Natomiast w grupie Dyrektorów JONIK średnia jednostkowa nagroda wyniosła 15 786 zł brutto.

Niestety rzecznik Najwyższej Izby Kontroli nie ujawnił, czym zasłużyli sobie współpracownicy Mariana Banasia na tak wysokie nagrody.

Kto i ile otrzymał?

Wiadomo, że kierownictwo NIK jest trzyosobowe. Marian Banaś oraz jego zastępcy otrzymali 12 500 zł brutto. Natomiast wszystko komplikuje się, jeżeli chodzi o grupę „dyrektorów JONIK”. Tu nagrody mogą dotyczyć czterech dyrektorów. Jeśli pomnożymy liczbę szefów przez  średnią wysokość nagród, to otrzymujemy kwotę 63 tys. zł. Warto dodać, że wszystkich dyrektorów w NIK jest aż 34. To daje już kwotę 536 780 zł. Oznacza to, że Najwyższa Izba Kontroli mogła wydać na nagrody nawet do pół miliona złotych. Jednak na ten temat, jak na razie NIK milczy.

Potrzebna transparentność

Marek Ast z Prawa i sprawiedliwość jest zdania, że NIK powinna podać wszelkie informacje na temat przyznanych nagród. Polityk powiedział w rozmowie z Faktem:

Od NIK należy oczekiwać pełnej transparentności, żeby była jasność, jak są wydawane publiczne pieniądze. To nie powinno być żadną tajemnicą, jeżeli chodzi o kierownictwo

Natomiast Katarzyna Lubnauer z Koalicji Obywatelskiej twierdzi, że NIK musi dbać o swoich ludzi. Posłanka wyjaśnia:

To ostatnia instytucja, która w czasach licznych afer jeszcze kontroluje władze. Możliwe, że NIK nie chce ujawnić wszystkich nagrodzonych imiennie z powodu ochrony danych osobowych

Zdjęcie: Facebook/ NIK

Komentarze