Banknot ZERO EURO! Zgadnij, ZA ILE możesz go KUPIĆ?

Co prawda Polska nie weszła jeszcze do strefy Euro i nadal używamy złotówek.

Mimo to, już niedługo będzie można kupić oryginalny polski banknot o nominale 0 euro.

 

Oryginalny, bo…

Banknot unijnej waluty o zerowym nominale to banknot pamiątkowy. Jak czytamy na stronie kolekcjonujemy.com:

 

„Pierwsza emisja banknotu 0 Euro miała miejsce we Francji w 2015 roku, później projekt 0 Euro Souvenir rozprzestrzenił się na całą Europę. (…)

Banknot 0 Euro Souvenir produkowany jest we francuskiej drukarni papierów wartościowych Oberthur, która odpowiada za druk oryginalnych banknotów euro. Banknot Euro Souvenir jest wyprodukowany w 100% z bawełnianego papieru, takiego, na jakim są drukowane obiegowe banknoty euro, oraz zawiera liczne zabezpieczenia, jak np. hologram, znak wodny, mikrodruk, elementy ochronne UV i wiele innych.”

 

Polskie bo…?

Ponieważ „Jednym z celów emisji jest podnoszenie świadomości społeczeństwa w poszczególnych krajach europejskich na temat najważniejszych historycznych i kulturowych zabytków, ciekawych turystycznie miejsc, ważnych wydarzeń i wybitnych osobistości.”, dlatego najnowszy banknot o nominale zero euro jest „polski”.

Znajdują się na nim dwa historyczne, warszawskie punkty – Kolumna Zygmunta i Zamek Królewski.

 

Gdzie, kiedy i za ile?

Polski zerowy banknot można będzie kupić 24.11.2019 r. podczas IV edycji Warszawskiej Giełdy Kolekcjonerskiej (Centrum Sportowo-Rekreacyjne Dzielnicy Bielany, ul. Lindego 20, 02-952 Warszawa).

Nakład pamiątkowego banknotu unijnej waluty to jednie 5000 egzemplarzy. Jego cenę emisyjną ustalono na 15 złotych. Jak za zero euro to wiele i… niewiele! Zapewne za kilka lat wartość takiego banknotu znacznie wzrośnie.

Osoby, które chciałby nabyć taki pamiątkowy banknot, powinny wiedzieć, że płatność podczas Giełdy jest możliwa tylko gotówką. Więcej szczegółów na stronie kolekcjonujemy.com

Zobacz też: Malował STODOŁY. Teraz postanowił zrobić… (FOTO)

 

 

fot. facebook.com/pg/EuroSouvenirPLKomentarze