Bardzo niebezpieczna zabawka! Lekarka apeluje, by wyrzucić ją z domu!

Ta zabawka ma rozwijać kreatywność i wyobraźnię przestrzenną u dzieci. Daje nieograniczoną możliwość tworzenia wzorów i kształtów.

Jednak właśnie ta zabawka może być bardzo niebezpieczna. Jeśli dziecko ją połknie, dochodzi do perforacji przewodu pokarmowego. W efekcie ma miejsce krwawienie wewnętrzne, w niektórych przypadkach, zabawka zalega w przewodzie i tworzy odleżyny.

 

Sprawę nagłośniła lekarka Magdalena Dobrowolska. Napisała, że jest bardzo dużo takich przypadków:

 

I znowu przyjęłam na dyżurze kolejne połknięte magnesowe kulki. Tym razem udało je się usunąć w gastroskopii i dziecko nie potrzebowało operacji. Dziś kulki nie zrobiły „dziury” w przewodzie pokarmowym ale gdyby poleżały tam jeszcze kilka dni to pewnie by tak się stało…
Nie ma tygodnia, żeby do nas do szpital nie trafiło dziecko, które zjadło magnesowe kulki.

 

prześwietlenie dziecka – facebook/ Magdalena Dobrowolska

 

Pani Magdalena wyjaśnia, jak zachowuje się zabawka po połknięciu przez dziecko. To co pisze, brzmi przerażająco:

 

Jeśli zostaną połknięte pojedynczo i Np jedna znajdzie się w żołądku a druga w jelicie cienkim to łącza się ze sobą i łapią ścianę przewodu pokarmowego miedzy sobą i w ten sposób dochodzi do tworzenia przetok albo perforacji. U dzieci obserwujemy też sytuacje kiedy kilka połączonych kulek zostaje w żołądku i dochodzi do powstania odleżyny i czasami krwawienia. Jeśli chodzi o jedna połknięta kulkę to powinna przejść przez przewód pokarmowy ale czasami ze względu na obły kształt odźwiernik albo zastawka krętniczo-kątnicza ich nie przepuszcza

 

kulki magnesowe w brzuchu – facebook/ Magdalena Dobrowolska

 

Na koniec lekarka apeluje:

 

Jeśli macie to w domu wyrzućcie to dziadostwo i nigdy kupujcie tej pseudo zabawki…

 

Jak widać kulki magnesowe, mogą być bardzo niebezpieczne. Warto też pamiętać, by dawać dzieciom zabawki przeznaczone dla ich wieku.

 

>>>Ola Żebrowska robi z dzieckiem coś przerażającego. Zobacz!Komentarze