Będą kary za brak szczepień na koronawirusa? Ważne słowa doradcy premiera

Prof. Andrzej Horban na antenie Polskiego Radia zdradził słuchaczom, kto ewentualnie byłby szczepiony w pierwszej kolejności oraz czy będzie to obowiązkowe.

 

Parę tygodni temu świat obiegła informacja, że wynaleziona został szczepionka na koronawirusa, która przeszła odpowiednie testy. Ma ona trafić do dystrybucji w 2021 r. W związku z tym wile osób zastanawia się, kto jako pierwszy zysk do niej dostęp. Doradca premiera prof. Andrzej Horban postanowił wyjaśnić te kwestię na antenie Polskiego Radia.

 

„Na początku nie będziemy szczepić na koronawirusa dzieci, tylko tych, którzy są narażeni na ciężki przebieg COVID-19” – stwierdził. Dodał on również, że na samym początku szczepionka będzie dostępna w ograniczonych ilościach więc rozdysponowywanie jej musi przebiegać w określonej kolejności.

 

Prof. Andrzej Horban zapytany został również, czy bierze pod uwagę nałożenie obowiązku szczepień.

 

„Myślę, że słowo „brać pod uwagę” jest adekwatne do tego, co się dzieje. Jeżeli wprowadza się coś, co jest obowiązkowe, to trzeba mieć możliwość wyegzekwowania. Trudno jest mi wyobrazić sobie, że łapie się obywatela na ulicy i szczepi się go przymusowo” – odpowiedział główny doradca premiera.

 

Stwierdził on również, że kara dla niezaszczepionych w postaci chorowania jest wystarczająca.

 

Szczepionka na koronawirusa zakupiona przez Polskę ma być już po trzeciej fazie testów, która będzie przeprowadzona na większej ilości osób niż do tej pory, a jej skuteczność będzie w pełni potwierdzona.

 

Foto: You Tube/ Sky News (zrzut ekranu)

Źródło: Radio Zet

Komentarze