Będą mniejsze emerytury dla byłych esbeków

Trwają prace nad projektem ustawy, która ma na celu obniżenie świadczeń emerytalnym byłym funkcjonariuszom Służb Bezpieczeństwa.

Jak informuje Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, maksymalna kwota świadczeń emerytalnych i rentowych dla byłych funkcjonariuszy nie będzie wyższa niż średnie świadczenie emerytalne w systemie powszechnym. Według danych z marca jest to kwota 2131 złotych. Pozwoli to na uzyskanie oszczędności w budżecie państwa w kwocie około 20 milionów złotych miesięcznie, czyli 240 milionów złotych rocznie.

Podczas rozmowy w studiu TV Republika, wiceminister Jarosław Zieliński poinformował, że średnia świadczeń emerytalnych i rentowych dla byłych esbeków jest dużo wyższa niż ta z powszechnego ubezpieczenia społecznego.

– Średnia ZUS wynosi 2131 zł, średnia emerytura byłych funkcjonariuszy SB 3236 zł, a renta 3357 zł – podkreślił wiceszef MSWiA.

Jarosław Zieliński dodał, że podczas prac nad ustawą pojawił się postulat, aby za zaoszczędzone środki utworzyć specjalny fundusz wsparcia dla poszkodowanych policjantów.

Natalia W.Komentarze