Będą nowe obostrzenia w powiatach. Sprawdź, co się zmieni!

Jest ponad 1,2 tys. dodatkowych łóżek dla pacjentów z koronawirusem. Przygotowano też nowe obostrzenia w powiatach oraz zmodyfikowano schemat postępowania dla pacjentów z dodatnim wynikiem testu na COVID-19.

Minister zdrowia zwołał specjalną konferencję prasową, na której ogłosił ważne zmiany.

– W ostatnim tygodniu mamy do czynienia z bardzo dynamicznym wzrostem zachorowań. Teraz ta liczba przekroczyła 1 tys., a ostatnio nawet 1,5 tys. nowych przypadków zachorowań dziennie. To konsekwencja przywracania normalności, powrotu dzieci do szkół i powrotu do zwykłych czynności, które wykonywaliśmy przed pandemią. Rośnie liczba interakcji społecznych i rośnie liczba zachorowań – powiedział Adam Niedzielski, minister zdrowia.

Minister dodał, że to nie liczba nowych zachorowań jest najważniejsza, ale liczba zajętych łóżek i respiratorów.

– Chcemy, by liczba wolnych łóżek i respiratorów odpowiadała zapotrzebowaniu. Na razie liczba łóżek jest wystarczająca. Nie ma takiej możliwości, żeby ich zabrakło – podkreślił.

https://twitter.com/MZ_GOV_PL/status/1310965055119216640

W ciągu ostatniego tygodnia pojawiło się 1,2 tys. nowych łóżek dla pacjentów z podejrzeniem zakażenia lub potwierdzonym zakażeniem. Łącznie jest już 8 tys. miejsc i 800 łóżek respiratorowych.

Adam Niedzielski zapowiedział, że nastąpią zmiany w postępowaniu z pacjentem z dodatnim wynikiem testu.

– W reakcji na sygnały i apel lekarzy zakaźników, chcemy zmodyfikować schemat postepowania z pacjentem z dodatnim wynikiem testu. W poniedziałek odbył się sztab kryzysowy i znaleźliśmy rozwiązanie, które jeszcze tego samego dnia zostało omówione z zakaźnikami – powiedział.

Minister wyjaśnił, modyfikacja polega na tym, że pacjent z dodatnim wynikiem testu wróci do lekarza POZ lub do szpitala na pierwszym poziomie. To lekarz dokona oceny. Przy braku objawów lub skąpych objawach pacjent będzie mógł trafić do izolacji domowej. Inaczej będzie u osób z objawami zakażenia.

– Gdy pacjent trafi do szpitala drugiego i trzeciego poziomu, tam będą podejmowane decyzje czy zostanie przyjęty na obserwację, izolację domową lub trafi do sieci izolatoriów, która ciągle funkcjonuje – dodał Adam Niedzielski.

Fot. Pixabay

Ministerstwo Zdrowia przygotowało nowe obostrzenia.

– Patrząc na ścieżkę rozwoju pandemii będziemy zaostrzali politykę obostrzeń strefowo, w zależności od skali zachorowań w ciągu ostatnich dwóch tygodni – zapowiedział minister zdrowia.

Pojawią się nowe limity liczby osób biorących udział w zgromadzeniach, w tym w przyjęciach rodzinnych. W strefie zielonej będzie to do stu osób, w strefie żółtej – do 75 osób. W strefie czerwonej nadal będzie ograniczenie zgromadzeń do 50 osób.

W strefie czerwonej pojawi się nowe obostrzenie. Zostanie wprowadzone ograniczenie działalności restauracji, pubów i barów do godziny 22.00.

Obowiązek zasłaniania ust i nosa na wolnym powietrzu będzie teraz obowiązywał nie tylko w strefie czerwonej, ale też w żółtej.

Zobacz także: Nie uwierzysz, co trzymał na strychu! Były to bardzo cenne…

Fot. PixabayKomentarze