Będzie można korzystać z opieki zdrowotnej pomimo braku ubezpieczenia?

Projekt nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, który został przedstawiony przez Ministerstwo Zdrowia, wprowadza podstawową opiekę zdrowotną dla wszystkich, także dla nieubezpieczonych – czytamy na stronach Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego.

– Plan ten bez wątpienia należy postrzegać jako krok w kierunku budowy modelu opartego na finansowaniu opieki zdrowotnej z budżetu państwa. To czy jest to kierunek właściwy, jest tematem na szeroką dyskusję. Problemy w kraju będącym czołowym przykładem centralnego zarządzania i finansowania ochroną zdrowia, czyli Wielkiej Brytanii, stawiają ten kierunek pod dużym znakiem zapytania – komentuje dr Stanisław Górski, ekspert Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego ds. polityki zdrowotnej.

Na razie Ministerstwo Zdrowia zapowiada jedynie bezpłatne wizyty w ramach podstawowej opieki zdrowotnej. Już pojawia się wiele pytań.

– Czy opłaty w ogóle nie będą pobierane? Czy chodzi o pojedynczą wizytę, czy też o możliwość złożenia deklaracji do lekarza rodzinnego i korzystania ze związanych z tym świadczeń? Kto będzie za to płacił – NFZ czy bezpośrednio budżet? A może ministerstwo zakłada, że lekarze rodzinni będą przyjmować pacjentów pro publico bono? – zastanawia się Górski.

BR

Komentarze