Bingo: Ulubiona Rozrywka Seniorów w USA

Chyba każdy zetknął się z bingo przynajmniej raz, bo ta gra w zgadywanie liczb często prezentowana jest w amerykańskich filmach. Skąd jednak wzięło się bingo i dlaczego gra się w nie w Ameryce? W tym artykule przedstawimy wam genezę tej pasjonującej gry i pokażemy, gdzie obecnie gra się w bingo.

Bingo dawniej

Bingo ma bardzo bogatą historię i przyjmuje się, że grano w nie już od 1530 roku w renesansowych Włoszech. Gra będąca prekursorem bingo nosiła wtedy nazwę „Il Giuoco del Lotto d’Italia”. Reguły skonkretyzowano nieco bardziej w XVIII wieku we Francji, gdy do gry dodano jeszcze żetony oraz karty. W 1778 roku pojawiła się we Francji gra „Le Lotto”, bardzo przypominająca już współczesne bingo. Ostatecznie, reguły ustalono w Stanach Zjednoczonych w 1920 roku, a w 1933 roku gra została nawet opatentowana przez Hugh J. Ward. Co ciekawe, nie jest dziś nawet za bardzo jasne, skąd wzięła się ta nazwa i choć istnieje kilka hipotez, nikomu nie udało się ich udowodnić. Powstało wiele odmian bingo, a także gry takie jak keno i lotto, które opierają się na zgadywaniu wylosowanych liczb, jednak mają one inne zasady.

 

Bingo dziś

Dzisiaj ta gra uchodząca za hazardową prowadzona jest w Ameryce przez kościoły i organizacje charytatywne. Dochód z gry w bingo przeznaczany jest często na cele dobroczynne. Najczęściej stawki są wówczas niskie, jednak czasem trafia się gra z jackpotem, czyli kumulacją. Bingo kasynowe spotkamy za to bardzo często w stanie Nevada, szczególnie w Las Vegas. Choć pierwotnie rozgrywano je przy użyciu papierowych kuponów, na których gracze zakreślali liczby, dziś używa się także kart zdrapek, a nawet elektronicznych maszyn, podobnych do tabletów. Ta gra wyszła już dawno poza zwykłą funkcję hazardową, a stała się okazją do spotkań towarzyskich z przyjaciółmi, a nawet do poznawania nowych ludzi. To dlatego właśnie tak bardzo przypadło do gustu Amerykanom, którzy weekendowe wypady na bingo traktują w kategoriach dobrej zabawy. Gra wytworzyła nawet swój własny żargon, znany jako „bingo lingo” czyli język bingo, którym operują gracze.

 

Gra ta jest też popularna w Wielkiej Brytanii, choć tam stopniowo liczba graczy zmniejsza się z każdym rokiem. Istnieją różnice między bingo amerykańskim, a brytyjskim. Ciągle jednak jest ono uważane tam za bardzo mocną gałąź przemysłu hazardowego. Wielkość całego rynku bingo w Wielkiej Brytanii ocenia się nawet na 1,3 miliarda funtów, a to bardzo imponująca kwota. Kilka ciekawych odmian tej gry na jakie możemy natrafić to między innymi Shotgun Bingo, Turbo Bingo, Bonanza bingo. Na szczęście dziś już nie trzeba nawet iść do salonu, aby zagrać partyjkę bingo. Coraz więcej graczy korzysta z wygodnej możliwości gry w Internecie, przedkładając ją ponad wizyty w lokalach stacjonarnych. Gra w sieci zapewnia wiele emocji, a w online bingo zagramy w kasynach internetowych. Zasady są całkiem podobne jak w przypadku tradycyjnych odmian tej gry, dlatego nie można się dziwić, że internetowe bingo zyskuje coraz więcej pasjonatów. Aby zacząć zabawę w sieci, wystarczy jedynie smartfon lub komputer z aktualną przeglądarką i nie trzeba nawet instalować dodatkowego oprogramowania. Życzymy wam wielu udanych trafień i dużo zabawy!

 

 Komentarze