Brak tego elementu w samochodzie może kosztować Cię 500zł. Chodzi o…

Gaśnice samochodowe to obowiązkowe wyposażenie każdego samochodu. Jednak mało kto pamięta, że mają one określony okres przydatności, a także legalizacji. 

Obecność gaśnicy w samochodzie może być skontrolowana przez w funkcjonariuszy. Za jej brak grozi mandat w wysokości 500zł. Warto pamiętać także o dwóch ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa.

 

Gaśnice samochodowe mają swój okres gwarancji i legalizacji. Ten pierwszy dotyczy czasu, w którym producent zapewnia, że gaśnica będzie działać poprawnie. Wynosi on około 5 lat od daty produkcji. Natomiast okres legalizacji odnosi się do środka gaśniczego, jako czynnika zdolnego do używania. Wówczas wynosi on 2 lata od daty produkcji. Po upływie tego czasu, gaśnicę należy zabrać do specjalnego serwisu w celu ponownej legalizacji. 

 

ZOBACZ TAKŻE: Wrzuciła szczeniaki do toalety. Uratował je sąsiad słysząc przeraźliwy…

 

 

W praktyce policjant nie wyciągnie konsekwencji z tego, że gaśnicy skończył się okres ważności czy legalizacji.  Tym samym, zgodnie z prawem, w pojeździe można wozić nawet 20-letnią, nigdy niesprawdzaną gaśnicę. Nie jest to jednak właściwe zachowanie, w końcu w grę wchodzi Wasze bezpieczeństwo.

 

 

źródło: wp.pl/ fot. facebookKomentarze