Brazylia stworzy łącze internetowe z Europą, by uniknąć inwigilacji USA

Brazylia chce połączyć internet krajów Ameryki Południowej bezpośrednio z Europą, aby uniknąć prób szpiegowania przez Stany Zjednoczone. W tym celu skonstruuje kabel, który zostanie pociągnięty dnem oceanicznym.

Inwestycja jest wyceniana na ok. 250 milionów dolarów, planowane jej rozpoczęcie to koniec roku 2017. Bardzo prawdopodobne, że poprą ją giganty takie jak Google i Facebook, oficjalne stanowisko firm zostanie podane do wiadomości już niebawem.

Brazylijski minister komunikacji André Figueiredo stwierdził, że niemal 12 międzynarodowych gigantów technologicznych jest chętnych do wzięcia udziału w projekcie. Jeśli instalacja podwodnego kabla dojdzie do skutku, Brazylia całkowicie uniezależni się w tym względzie od Stanów, które są węzłem transferowym tego kraju. Konstrukcja licząca 5900 km połączy Brazylię bezpośrednio z Portugalią.

Brazylijski rząd jest zaniepokojony metodami masowej inwigilacji USA, odkąd działania Narodowej Agencji Bezpieczeństwa zostały ujawnione przez Edwarda Snowdena.

MM

źródło: ibtimes.co.uk

Komentarze