Ceny paliwa i OC pójdą w górę!

Droższe paliwo i droższe OC? Z tych faktów polscy kierowcy na pewno nie będą zadowoleni, ale rząd zapewne będzie.

 

O podwyżce paliwa głośno w mediach i na ulicach, ale niezadowolenie kierowców wzrośnie, a to wszystko za sprawą wyższego OC. Jesienią zdrożeje paliwo –  średnio o 25 groszy za litr, a już niebawem dojdzie do podwyżki ubezpieczenia. Rząd znów szuka sposobów na załatanie dziury w budżecie, a jedną z opcji jest obciążenie ubezpieczycieli, ale to oczywiste, że wyższe koszty usług zostaną przerzucone na ich klientów.

 

1 lipca 2017 roku rząd w Polsce zlikwidował zwolnienie z podatku VAT od usług pomocniczych dla towarzystw. Właśnie tego typu zabieg doprowadzi do podwyższenia kosztów usług, takich jak likwidacja szkody, która jest realizowana przez zewnętrzne podmioty. 

 

To nie jedyne zmiany jakie szykują posłowie – obecnie trwają również dyskusje w sprawie nowelizacji zasad dotyczących wyczerpania sum gwarancyjnych z tytułu OC. Dotyczy to osób, które otrzymują dożywotnie, związane z trwałym kalectwem, renty. Jak można się domyślać istnieje również pewien limit wypłat, przez co blisko 30 osób w Polsce nie ma wypłacanych pieniędzy, z racji ich wyczerpania. Według projektu gdy suma gwarancyjna się wyczerpie, obowiązek zapewnienia renty spadnie na Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, co również może niekorzystnie wpłynąć na wysokość opłat. 
 
Problem wyczerpania sum gwarancyjnych obecnie nie jest tak istotny, jak kwestia wprowadzenia podatku VAT na usługi pomocnicze, co zdaniem ekspertów wpłynie na podwyżkę OC. 
 
źródło: ubea
fot.: pixabay
kg


Komentarze