Od 1 lutego nowy wniosek muszą złożyć osoby, które nadal chcą otrzymywać 500+. Trzeba zrobić to drogą elektroniczną. Tak mówią nowe przepisy. O czym jeszcze trzeba pamiętać?
Po nowemu
Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczął wypłaty 500+ pod koniec stycznia. Wnioski można składać teraz tylko i wyłącznie drogą elektroniczną. To duże ułatwienie dla rodziców. Prezes ZUS- Gertruda Uścińska przekonuje:
Robimy wszystko, aby te pieniądze trafiły do rodziców jak najszybciej. Z naszych statystyk wynika, że niektóre osoby specjalnie czekały na możliwość złożenia wniosku do ZUS o świadczenie wychowawcze.
Dzięki elektronicznemu składaniu wniosków, można formalności dopełnić również w weekendu. W normalnym, urzędowym trybie podczas weekendu byłoby to niemożliwe.
Od 1 lutego
Wnioski 500+ na kolejny okres świadczeniowy można składać od dziś, czyli od 1 lutego. Nowy okres obejmuje termin od 1 czerwca do 31 maja 2023 roku. Rodzice, którym urodziło się dziecko mają trzy miesiące na złożenie takiego wniosku. Otrzymają świadczenie w wyrównaniem. Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, że rodzice, którym dziecko urodziło się w grudniu ubiegłego roku mogą wnioski składać od 1 stycznia tego roku. Otrzymają też pieniądze z wyrównaniem. Natomiast rodzice, którzy otrzymują już świadczenie 500+, nie muszą się aż tak bardzo spieszyć. Ich wnioski na nowy okres rozliczeniowy mogą być złożone od 1 lutego. Rodzic, któremu dziecko urodziło się w lutym tego roku może złożyć dwa wnioski na dwa okresy świadczeniowe. ZUS wyjaśnia, że chodzi o okres od 31 maja 2022 roku i okres od 1 czerwca 2022 roku do 31 maja 2023 roku.
Jak złożyć?
Wniosek 500+ składamy drogą elektroniczną. Możemy to zrobić poprzez Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, bankowość elektroniczna i portal Empatia. Warto tez pamiętać, że pieniądze będą wypłacone tylko i wyłącznie na konto bankowe, a nie gotówką. Należy we wniosku podać konto bankowe, na które ZUS ma przelać pieniądze. Również drogą elektroniczną będą przekazywane wszelkie świadczenia, pisma, informacje odnośnie świadczenie 500+. Można wybrać, żeby takie komunikaty przychodziły drogą mailową lub przez sms. Świadczenie 500+ jest przejmowane powoli przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. A to dla gmin oznacza, że będą kontynuowały one wypłatę pieniędzy do końca mają tego roku. W nowym okresie rozliczeniowym Zakład Ubezpieczeń Społecznych przejmie całkowicie wypłatę świadczeń.
600+ na dziecko?
Pojawiają się też informacje o tym, że możliwa jest wypłata świadczenia 600+ na dziecko? Jest to pomysł byłej minister rodziny Elżbiety Rafalskiej. Jednak 600+ nie przysługiwałoby wszystkim dzieciom. Trafiałoby ono do rodzin wielodzietnych na trzecie oraz kolejne dziecko. Pomysł wprowadzenia świadczenia wydaje się być realny. Rząd w ten sposób chce zwiększyć dzietność, a tym samym wspierać duże rodziny. Elżbieta Rafalska uważa, że świadczenie 600+ jest lepszym pomysłem niż waloryzowanie świadczenia 500+ na każde dziecko. Zwiększona kwota wsparłaby tylko rodziny wielodzietne z trzecim i każdym kolejnym dzieckiem. Nowy wiceminister rodziny – Stanisław Szweda nie mówi temu pomysłowi „nie”. Wiceminister zapewnił, że będą też kolejne propozycje wsparcia strategii demograficznej.
Potrzebne zmiany
Rodziny podkreślają, że zmiany i nowe rozwiązania są jak najbardziej konieczne. Należałoby zwiększyć kwotę świadczenia, ponieważ w ostatnim czasie straciło ono na wartości przynajmniej 30 złotych. Wszystko przez szalejącą inflację. Rosną ceny, paliwo, energia, a to się przekłada na dużo większe wydatki polskich rodzin. Świadczenie 500+ zostało wprowadzone w 2016 roku. Od tamtego czasu straciło na wartości aż 77 złotych.
Źródło: Fakt
Zdjęcie: Pexels