NIECODZIENNE znalezisko w BIBLIOTECE w CAMBRIDGE! W księdze przez 50 lat leżało…

W bibliotece Uniwersytetu Cambridge dokonano niecodziennego odkrycia. We wnętrzu pochodzącej z 1529 roku księgi „In Evangelium Ioannis tractatus”, czyli „Homilii na Ewangelię św. Jana Augustyna z Hippony” znaleziono…

Cenna księga w bibliotece Uniwersytetu Cambridge znalazła się w 1970 roku, gdzie od razu trafiła do zbiorów specjalnych.

 

Zbiory specjalne są przetrzymywane w pomieszczeniu, do którego studenci nie mogą wnosić niczego, czym mogliby przypadkowo zaplamić czy porwać strony cennych ksiąg. Nie mogą mieć przy sobie jedzenia, picia ani przyborów do pisania. Tymczasem w księdze znajdowało się zasuszone ciastko.

 

„Prawdopodobnie zrobił to ktoś, kto oglądał książkę ponad 50 lat temu i przypadkowo upuścił ciasteczko. Gdy otrzymaliśmy książkę, ktoś ją pobieżnie obejrzał i złożył do zbiorów. Od tamtej pory nikt jej uważniej nie przeglądał. Byłam osłupiała. Kiedy daliśmy ją naszemu konserwatorowi, był zszokowany” wyznała Emily Dourish, która opiekuje się zbiorami specjalnymi w bibliotece Uniwersytetu Cambridge. To właśnie ona przypadkiem trafiła na stare ciastko.

 

Konserwator usunął ciastko, a na kartce w księdze pozostała plama po nim.

Pracownicy biblioteki sfotografowali zaplamioną stronę i pokazali jej zdjęcie na Twitterze. Przy okazji zaapelowali do studentów, którzy będą korzystać ze zbiorów specjalnych.

„Na przyszłość pamiętajcie, że mamy papier bezkwasowy do zaznaczania interesujących was miejsc. Nie używajcie wypieków” – zażartowali.

 

ZOBACZ TEŻ:Aplikacja KWARANTANNA DOMOWA jest już gotowa do pobrania! Dowiedz się, jak działa!

 

Źródło:londynek.net

Źródło zdjęcia:piabay/TwitterKomentarze