Coraz więcej nielegalnych imigrantów

W 2016 roku znacznie wzrosła liczba osób nielegalnie przekraczających Polską granicę. Najwięcej było Ukraińców.

W ciągu pierwszych sześciu miesięcy 2016 roku straż graniczna przyłapała w sumie 3514 cudzoziemców próbujących nielegalnie wkroczyć na teren Polski. W tej liczbie są zarówno ludzie, którym się to udało, jak też osoby, które tylko próbowały przekroczyć polską granicę. Na nielegalnej próbie opuszczenia Polski pogranicznicy przyłapali natomiast 857 osób.

„Rzeczpospolita” wskazuje, że najwięcej wśród zatrzymanych było Ukraińców, bo około 1,9 tysiąca. To o około 100 osób więcej niż rok wcześniej. Drugie miejsce zajęli Rosjanie, których złapano „tylko” 296, czyli o niemal 80 więcej. Dziennik przypomina, że te dwie nacje już tradycyjnie przodują, jeśli chodzi o nielegalne próby sforsowania polskiej granicy.

Nowym trendem jest liczba nielegalnych imigrantów z Turcji oraz z Syrii. Tych pierwszych namierzono 151, czyli prawie dwukrotnie więcej niż w pierwszym półroczu 2015 roku. Jeśli chodzi natomiast o Syryjczyków, to aż trzykrotnie wzrosła liczba osób tej narodowości próbujących nielegalnie wkroczyć na teren naszego kraju. Do końca czerwca 2016 roku było to aż 81 osób. Wzrosła też liczba „nielegalnych” Irańczyków (z 4 do 34), Afgańczyków (z 9 i 31) oraz Libańczyków (z 6 do 16).

Dziennik podkreśla, że imigranci najczęściej za ostateczny cel swojej podróży podawali Niemcy.

 

BRKomentarze