CUKIER powoduje poważne zmiany w funkcjonowaniu mózgu! Działa podobnie jak narkotyki

Cukier negatywnie wpływa na mózg oraz wywołuje poważne zmiany w jego funkcjonowaniu. Według naukowców cukier działa podobnie jak narkotyki.

Nie ma wątpliwości i wiadomo jest od dawna, że cukier uzależnia. Jeśli jednak przyjrzymy się temu bliżej, wnioski są przerażające.

 

„Nie ma wątpliwości co do tego, że cukier wywołuje różne fizjologiczne efekty i istnieje wiele powodów, dla których nie są one zdrowe. Mimo to wątpiłem w domniemane skutki działania cukru na mózg. Miałem nadzieję obalić mit” -mówi prof. Michael Winterdahl z Uniwersytet w Aarhus.

 

Badanie prowadzone pod kierownictwem profesora Winterdahla zostało przeprowadzone na świnkach miniaturkach. Przez dwa tygodnie podawano zwierzakom 2 litry słodzonej wody dziennie. Na początku eksperymentu i dwunastego dnia zbadano mózgi zwierząt za pomocą rezonansu magnetycznego.

 

„Już po 12 dniach spożywania przez zwierzęta cukru, mogliśmy zobaczyć wyraźne zmiany w systemach dopaminowym i opioidowym ich mózgów. System opioidowy, który uczestniczy w odczuwaniu przyjemności i kreowaniu dobrego samopoczucia aktywował się już po jednym dniu” – opowiada prof. Winterdahl

 

Co ma wspólnego cukier i narkotyki?

 

Kiedy dostarczamy organizmowi cukier w naszym mózgu  uwalniają się dopamina i opioidy.

Tak się dzieje, gdy mamy do czynienia z przyjemną sytuacją. To m.in. dzięki tym związkom, które uwalniają się chociażby pod wpływem nauczenia się czegoś nowego, seksu czy bliskiej relacji z innymi ludźmi, doświadczamy uczucia radości, zadowolenia i swoistego sukcesu.

 

Związki te wydzielają się podobnie podczas zażywania narkotyków, które dają naszemu mózgowi złudne poczucie szczęścia. 

 

„Wszyscy dążymy do wyrzutu dopaminy i jeśli coś powoduje silniejszy efekt, to właśnie wybierzemy” – wyjaśnia badacz.

„Jeśli cukier może zmienić układ nagrody w mózgu już po dwunastu dniach, jak to zauważyliśmy u świń, można wyobrazić sobie, że naturalne stymulujące nas czynniki, takie jak nauka czy relacje społeczne są spychane na dalszy plan przez cukier i inne sztuczne stymulanty”– podkreśla ekspert. 

 

 

ZOBACZ TEŻ:Na polanie relaksował się TYGRYS. Policja zerwała się na równe nogi

 

Źródło:5mnutdlazdrowia/pixabay

Komentarze