Sztab Generalny Wojska Polskiego przestrzega przed cyberoszustami.
Obecnie oszuści wykorzystują zwiększone zainteresowanie tematami związanymi z powodzią, by wyłudzać dane. Jak to tego dochodzi?
Dramatyczna sytuacja powodziowa na południu Polski, wyzwoliła haniebne zachowania cyberoszustów jak i osób siejących dezinformację, uaktywniła wrogie polskiej racji stanu podmioty osłabiające zaufanie do polskich służb, ratujących naszych Rodaków.
– czytamy na profilu Sztabu Generalnego Wojska Polskiego.
Powódź jest wykorzystywana przez nieuczciwie osoby na kilka sposobów tj.
Teorie spiskowe
Uaktywniły się także sieci kont X dotyczące teorii spiskowych. Konta te są szczególnym narzędziem budowania zaplecza szybkiego rozrzutu nieprawdziwych informacji, na różne tematy, w miarę potrzeb. Obecnie budują narrację iż „rząd chce zaszczepić powodzian, żeby oczyścić te tereny Polski”.
Narracja antyukraińska
Standardowo, wykorzystując nagłą sytuację kryzysu, uaktywniły się sieci kont X (Twittera) w budowaniu narracji o błędnej decyzji Polski o pomocy wojennej Ukrainie. Padają pytania jak Polska się osłabiła pomocą.
Fake newsy i wyłudzanie danych
Cyberoszuści tworzą emocjonalne fakenewsy („dziewczynka porwana przez rzekę”) w celu zbierania danych osobowych i haseł do naszych portali. W ten sposób będą mogli wejść na nasze social media, i dalej dochodzić do kont bankowych lub manipulować naszymi bliskimi. Oszustwo polega na tym, iż po kliknięciu linka musimy podać profilowi nasze hasła i loginy, a te dane są już zbierane przez przestępców.
Zachowajmy więc ostrożność oraz zasadę ograniczonego zaufania. Natomiast wątpliwe wiadomości należy weryfikować i zgłaszać do odpowiednich organizacji.
Tego typu treści należy zgłaszać do:
- CERT Polska [zespół powołany do reagowania na zdarzenia naruszające bezpieczeństwo w sieci Internet] – link TUTAJ
lub
- do Stowarzyszenia Demagog – link TUTAJ