Często jesz HOT DOGI? Uważaj! Możesz zachorować na tę NIEBEZPIECZNĄ PRZYPADŁOŚĆ!

Często jesz HOT DOGI? Uważaj! Możesz zachorować na tę NIEBEZPIECZNĄ PRZYPADŁOŚĆ!

Hot dog to rodzaj kanapki z gorącą parówką lub kiełbaską z zimnym sosem. Danie typowo amerykańskie oraz przykład jedzenia typu fast food. Gdy nie mamy zbyt dużo czasu sięgamy po nie na mieście. Zwykle są wypełnione musztardą, ketchupem lub innym popularnym sosem. Czy przekąski te są zdrowe dla naszego organizmu? Niekoniecznie. Zobaczcie, co sądzą na ten temat specjaliści.

Hot dogi są wysoko przetworzone i zazwyczaj zawierają duże ilości tłuszczów nasyconych i sodu – składników odżywczych, które wiele osób musi ograniczyć.

Często wytwarzane są z niskiej jakości produktów pochodzenia mięsnego i zwierzęcego. Ponadto zawierają wiele konserwantów, dodatków oraz sztucznych aromatów i barwników.

Badania specjalistów potwierdzają, że częste spożywanie hot dogów (produktów o wysokim stopniu przetworzenia) może zwiększyć ryzyko chorób przewlekłych, w tym chorób serca i niektórych rodzajów raka. 

Parówki zawierają słynny MOM, czyli mięso oddzielone mechanicznie, które składa się ze zmielonych ścięgien, pazurów, skóry i chrząstek. Wiele z nich zawiera tłuszcz i azotany – szkodliwe dla zdrowia konserwanty. Azotany są główną przyczyną powstawania raka żołądka i jelita grubego.

Częste spożywanie hot dogów może doprowadzić do nadwagi, a nawet otyłości. Dodatkowo, może prowadzić do nadciśnienia i problemów z sercem. Wszystko za sprawą zawartego w tym produkcie sodu. Badania naukowców potwierdziły, że przetworzone mięso zwiększa ryzyko choroby serca o 42 proc. i cukrzycy o 19 proc.

Jeśli już musisz sięgnąć po „gorącą parówkę”,  wybieraj hot doga zrobionego z mięsa wyższej jakości. Poproś o bułkę pełnoziarnistą! Unikaj też kalorycznych sosów. Pamiętaj również, aby zbudować fundament swojej diety na produktach żywnościowych o minimalnym stopniu przetworzenia, takich jak owoce, warzywa, produkty pełnoziarniste, rośliny strączkowe, chude białka, orzechy i nasiona.

ZOBACZ TEŻ: Ukradli ze sklepu kiełbasę udając magików. Kasjerka i ochroniarz nie błysnęli intelektem…

ZDJĘCIE: PIXABAY

źródło: healthline, kuchnia.wp.plKomentarze