Główny Inspektorat Sanitarny podał nowe zasady kwarantanny, które obowiązują od 2 września. Zmian jest sporo. Jak to teraz wygląda? Kto może zwolnić nas z obowiązku jej odbywania?
Kwarantanna jest nakładana na osoby, które miały styczność ze źródłem zakażenia. Podlegają jej również osoby, które wróciły z zagranicy i przekroczyły granicę zewnętrzną Unii Europejskie.
Kwarantanna trwa 10 dni. Liczy się ją od dnia następującego po dniu styczności ze źródłem zakażenia lub od przekroczenia granicy. W tym drugim przypadku kwarantannę odbywamy z osobami, z którymi wspólnie zamieszkujemy.
Państwowy powiatowy inspektor sanitarny może skrócić kwarantannę lub nas z niej zwolnić. Wszystko zależy od naszej sytuacji i okoliczności.
Kwarantannę odbywa się w swoim miejscu zamieszkania. Jeśli nie mamy takiej możliwości, służby sanitarno-epidemiologiczne mogą skierować nas do wyznaczonego ośrodka. W czasie kwarantanny nie można zmieniać miejsca pobytu.
– Jeśli w trakcie kwarantanny zrobiono Ci test na koronawirusa, a wynik jest negatywny, państwowy powiatowy inspektor sanitarny może Cię wcześniej zwolnić z kwarantanny. Jeśli się gorzej poczujesz, powinieneś zgłosić się do lekarza. Skorzystaj z formularza teleporady – wyjaśnia GIS.
Za nieprzestrzeganie zasad kwarantanny grozi kara do 30 tys. zł.
Nadal istnieje obowiązek pobrania i zainstalowania aplikacji „Kwarantanna domowa”. Monitoruje ona przestrzeganie kwarantanny, ale również umożliwia podstawową ocenę stanu zdrowia i zgłoszenie się do lokalnych ośrodków pomocy społecznej, które mogą dostarczać nam leki i artykuły spożywcze.
– Zostań w domu – pod żadnym pozorem nie wychodź z domu! Nie przyjmuj nikogo. Jeśli w domu są osoby bliskie, które miały z Tobą kontakt po tym, jak zetknąłeś się z koronawirusem, one też podlegają kwarantannie. Policjanci będą sprawdzać, czy przestrzegasz kwarantanny. Współpracuj z nimi – wyjaśnia Główny Inspektorat Sanitarny.
Zobacz także: Wziął telefon i zrobił TO sto razy! Zablokował ważny…
Fot. Pixabay