Czy na pewno wiesz, skąd pochodzi imię ANDRZEJ?

Dziś w naszych kraju obchodzi się Andrzejki! To dobry czas, by zadać pytanie: czy na pewno wiesz skąd pochodzi imię Andrzej? Będziecie w szoku!

 

Zatem: skąd pochodzi imię Andrzej? Imię Andrzej wywodzi się z języka greckiego i oznacza słowo ’mąż, mężczyzna’ (andros). Dzięki chrześcijaństwu (św. Andrzejowi) imię to zyskało ogromną popularność. W naszych kraju zaraz po przyjęciu chrztu, chrzczono mężczyzn tym właśnie imieniem.

 

W zależności od rozwoju języka polskiego imię Andrzej przybierało przeróżne formy. Onomastyka zna takie warianty jak: Andrzej, Jędrzej, Ondrzej, Andrzysz, Andrzejasz. Na kanwie tego słowa mamy takie rozrobienia jak: Andrzejek, Jędrzejek, Ondrzejek, Ondraszek oraz Andraszek i Ondrasz. Zdrobnienia Jędrek, Jędruś, Jędrzejek nawiązują do starego polskiego imienia Jędrzej.

 

Co ciekawe obok imienia męskiego Andrzej w średniowiecznej Polsce występowało imię żeńskie Andrzeja i Ondrzeja. Poświadczają to zapisy z końca XIV wieku. Dowodem na ogromną popularność tego męskiego imienia są dzisiejsze Andrzejki!

 

Warto zapamiętać, że od imienia Andrzej pochodzą takie nazwiska jak: Andrzejewski, Jędrzejewski, Jędrychowski, Jędrusik. Z kolei nazwy miejscowości Jędrzejów oraz Andrychów również powstały na bazie imienia Andrzej!

 

ZOBACZ TEŻ: Dziś ANDRZEJKI. Zgadnij ILU Andrzejów mieszka w Polsce?

 

Jakie są odpowiedniki Andrzeja w innych językach? Łaciński – Andreas, po angielsku Andrew, po francusku Andre’, Andreu. Po niemiecku Andreas, po hiszpańsku Andres, po włosku Andrea, po rosyjsku Andrjej, a po węgierski Andrasz.

 

Wszystkim Andrzejom, na czele z najważniejszym Polakiem Andrzejem Dudą na czele życzymy spełnienia marzeń w dniu ich święta!

Komentarze