Czy PEŁNIA KSIĘŻYCA wpływa na jakość snu? Naukowcy nie mają już wątpliwości

Od dawien dawna nasi przodkowie wiązali fazy księżyca z wieloma procesami i zjawiskami występującymi w naszych życiach i na świecie. To naukowo udowodnione, że księżyc wpływa np. na przypływy i odpływy. Ale czy faktycznie pełnia księżyca może sprawiać, że gorzej śpimy i przez to zachowujemy się inaczej? Naukowcy nie mają już żadnych wątpliwości. 

Od wieków ludowe podania mówiły, że w pełnia księżyca to czas, gdy dzieją się rzeczy dziwne. Budzą się wampiry i upiory, wzmaga się płodność, a z drugiej strony nasze nastroje są bardziej agresywne. Wiele z tych historii to tylko klechdy, ale jak w każdej ludowej mądrości i w tej jest ziarno prawdy. A może nawet nieco więcej. Sprawę wpływu faz księżyca na nasz sen przebadali naukowcy ze Szwajcarii.

 

Zespół uczonych z uniwersytetu w Bazylei w Szwajcarii przeprowadził w 2013 roku roczne badania dwóch grup ochotników. Przez 12 miesięcy badano jakość ich snu i wpływ na nią różnych czynników. Jedna grupa obejmowała ludzi w wieku 20-31 druga zaś w wieku 57-74 lata.

 

ZOBACZ TEŻ: Amerykanie stworzyli prognozę dla Polski. Tyle osób umrze na koronawirusa

 

Badanie dowiodło jednoznacznie – w obu grupach ludzie zgłaszali problemy ze snem w dniach, kiedy księżyc znajdował się w pełni. Czasem stan ten utrzymywał się kilka dni przed i po pełni. Średni czas zasypiania wydłużył się o 5 minut, zaś długość snu średnio skróciła o 20 minut.

 

Naukowcy odrzucili autosugestię jako powód takich wyników, ponieważ większość badanych nie miała pojęcia o tym jaka faza księżyca jest kiedy i nie kojarzyła tego z badaniem, w którym bierze udział. dodatkowo badani mieli dostęp do w pełni zaciemnionych i komfortowych miejsc snu.

 

Badani narzekali na niewyspanie, zmęczenie, a co więcej ich organizmy produkowały w czasie pełni mniej melatoniny – substancji niezbędnej do pełnowartościowego i długiego snu. 

 

Uczeni uważają, że związek między pełnią i jakością snu jest bezsprzeczny, natomiast nie wiedzą dlatego tak się dzieje. Teorie mające wyjaśnić tą zależność mówią o oddziaływaniu grawitacyjnym naszego satelity, lub zmianie promieniowania elektromagnetycznego.

 

Jak lepiej zasypiać w czasie pełni księżyca? 

 

Sposobów na to jest kilka. Możemy przed snem wypić np. szklankę soku wiśniowego rozcieńczonego wodą. Ma to udowodnione działanie polepszające zasypianie. Pomóc może też szklanka mleka lub kakao. Poza tym warto nie jeść nic na co najmniej dwie godziny przed snem, ponieważ organizm zajęty trawieniem nie może w pełni skupić się na śnie i regeneracji. Powinniśmy też unikać niebieskiego światła emitowanego np. przez telewizory, smartfony lub komputery i ostatnie godziny przed położeniem się spać poświęcić na relaks i wyciszenie.

Komentarze