Czy wiesz, że święty Mikołaj…?

Dziś mamy 6 grudnia! Kalendarz mówi nam, że obchodzimy w tym dniu Mikołajki. Dlatego przypominamy naszym czytelnikom tę postać. Zacznijmy od tego, że święty Mikołaj istniał naprawdę!

 

Zgodnie z tradycją święty Mikołaj 6 grudnia (to jest dzisiaj) przychodzi do dzieci z rózgą oraz z workiem pełnym prezentów i pyta czy dzieci były grzeczny. Ale jeśli dzieci były niegrzeczne w ruch wchodzi jego rózga! To kim był patron dzisiejszego dnia?

 

Był biskupem żyjącym na przełomie III i IV wieku. Jego rodzice byli ludźmi bardzo bogatymi i pobożnymi. Miał wuja biskupa o tym samym imieniu i to on udzielił swojemu siostrzeńcowi święceń kapłańskich. Rodzice zmarli po święceniach w wyniku epidemii. Cały spadek młody kapłan rozdał ubogim i potrzebującym. Gdy zmarł jego wuj-biskup to młody Mikołaj został wybrany na jego następcę.

 

CZYTAJ TAKŻE: Partia Kaczyńskiego OSZUKAŁA Krystynę Pawłowicz?! Chodzi o pieniądze!

 

Zmarł w ok. 345 roku w Mirze – stąd jego przydomek – Mikołaj z Miry. Jest patronem dzieci, dziewic, ministrantów, pielgrzymów, uczniów, żeglarzy, handlarz, piwowarów i gorzelników. A sława jego chyba nie przeminie. Jest kojarzony jako uosobienie dobroci.

 

Foto: PixabayKomentarze