Dlaczego ludzie chcą się kochać? Oto 9 NAJCZĘSTSZYCH powodów – do 8 wstyd się przyznać!

Skąd w ludziach bierze się potrzeba kochania i uprawiania seksu? Dlaczego nasze organizmy są tak zaprogramowane, że dążą do tego? Czego tak właściwie oczekujemy od seksu i z jakich powodów decydujemy się na zbliżenia? Seks jest tak oczywistą częścią ludzkiego życia, że zapewne raczej się nad tym nie zastanawiamy. Ale ci naukowcy postanowili przebadać ludzkie motywacje właśnie w tej kwestii. 

Naukowcy z uniwersytetu w Austin w Teksasie przeprowadzili badanie pt. „Why Humans Have Sex” [ang. Dlaczego ludzie uprawiają seks?”- przyp. red.]. W pierwszej fazie badania wybrali 444 osoby, które w formie otwartej miały wypisać wszelkie powody przez jakie uprawiali kiedykolwiek seks, lub z powody z jakich robili to znani im ludzie. Badaczy nie interesował kontekst, okoliczności, stan cywilny, etc. – odpowiedzi specjalnie miały być bardzo szerokie i możliwie jak najbardziej różnorodne.

 

ZOBACZ TEŻ: Skąd wziął się koronawirus? Ujawnione informacje PRZECZĄ dotychczasowym teoriom

 

Ta pierwsza faza badania wyłoniła 715 powodów, które 444 ankietowanych wypisało na kartkach. Identyczne lub bardzo podobne odpowiedzi ujednolicono, co zawęziło listę do 237 powodów.

 

W drugiej fazie badania 1549 respondentów dostało listę 237 powodów z pierwszej fazy badania i miało określić, które z nich są im najbliższe, a które nie. Naukowcy przeprowadzający badanie podliczyli odpowiedzi i w ten sposób byli w stanie stworzyć listę 9 najczęstszych powodów, dla których uprawiamy seks. Oto one:

  1. pociąg seksualny do drugiej osoby

2. przyjemność fizyczna

3. wyrażenie miłości

4. bycie pożądaną / pożądanym przez drugą osobę

5. pogłębienie relacji

6. ciekawość lub poszukiwanie nowych doświadczeń

7. świętowanie czegoś

8. to, że pojawiła się sposobność

9. seks po prostu miał miejsce z powodu okoliczności, które wydawały się nie do opanowania

cyt. za kobieta.wp.pl 

 

Lista przedstawiona przez autorów badania i podana dalej przez portal kobieta.wp.pl jest o tyle ciekawa, że wśród tych najczęstszych powodów uprawiania seksu… nie ma nic o prokreacji i chęci posiadania dzieci! Jak widać seks nie jedno ma imię i chęć posiadania potomstwa nie jest obecnie najważniejsza dla osób, które współżyją ze sobą.

 

Ciekawy jest też drugi koniec listy powodów, dla których ludzie uprawiają seks. Odpowiedzi, których padło stosunkowo najmniej bywają często naprawdę mocne. Wśród nich możemy przeczytać m.in. o seksie za awans w pracy, by rozbić związek (swój lub czyjś), by kogoś zranić, by się zemścić, by wygrać zakład lub ukarać się za coś.

 

A Wy, które z tych powodów uważacie za bliskie sobie? A może dołożylibyście coś do tej listy? Piszcie śmiało!

 Komentarze